• 27 January 2022
Wojownicy Klawiatury to inicjatywa skupiona na budowaniu społeczności zaangażowanej w walkę ze zmanipulowanymi treściami. Odbywa się zarówno w mediach społecznościowych jak i w realu.
Nasza grupa na facebooku liczy ponad 3 tysiące osób łącząc ze sobą wszystkich chcących przeciwstawić się dezinformacji! Na grupie publikujemy nie tylko sprostowania, pokazujemy też jak samemu sprawdzić czy informacja jest wiarygodna.

Warto przeciwstawiać się kłamstwom w mediach i nie zostawiać ich bez komentarza. Badania mówią, że blisko 80% internautów nie weryfikuje przeczytanych informacji, więc brak reakcji przyczynia się do tego, że fałszywe treści są powielane i uznawane za słuszne.

Projekt Wojownik

Spotykamy się też na żywo, uczestniczymy w licznych wydarzeniach takich jak Igrzyska Wolności, Dzień Solidarności i Wolności czy Kongresie Praw Obywatelskich. Możecie nasz też spotkać na Openerze 😉 wszędzie tam gdzie można szerzyć wiedzę o tym jak nie dać się złapać na fejki i dezinformację w sieci.


Projekt jest tworzony przez Fundację Centrum im. prof. Bronisławą Geremka oraz Polską Fundację im. Roberta Schumana.

Wojownicy Klawiatury działają dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Prowadzimy też szkolenia i warsztaty – od podstawowych i otwartych dla większych grup po zaawansowane dla dziennikarzy i researcherów.

Pokazujemy nie tylko jak namierzyć fejka ale również pomocne dodatki pozwalające min. określić dokładną lokalizację i datę wykonanego zdjęcia lub materiału wideo.