Wojownicy Klawiatury to inicjatywa skupiona na budowaniu społeczności zaangażowanej w walkę ze zmanipulowanymi treściami. Odbywa się zarówno w mediach społecznościowych jak i w rzeczywistości.

Nasze kanały w mediach społecznościowych łączą wszystkich chcących przeciwdziałać dezinformacji. Na facebookowej grupie, fanpage i twitterze publikujemy nie tylko sprostowania – pokazujemy też jak sprawdzić czy informacja jest wiarygodna.

Założyliśmy też specjalny kanał na Discordzie dla najbardziej aktywnych, którzy chcą brać aktywny udział w tropieniu trolli i dezinformacji. 

Warto przeciwstawiać się kłamstwom w mediach i nie zostawiać ich bez komentarza. Badania mówią, że blisko 80% internautów nie weryfikuje przeczytanych informacji, więc brak reakcji przyczynia się do tego, że fałszywe treści są powielane i uznawane za słuszne.

Spotykamy się też na żywo, uczestniczymy w licznych wydarzeniach takich jak Igrzyska Wolności, Dzień Solidarności i Wolności czy Kongresie Praw Obywatelskich. Możecie nasz też spotkać na Openerze 😉 wszędzie tam gdzie można szerzyć wiedzę o tym jak nie dać się złapać na fejki i dezinformację w sieci.

Projekt jest tworzony przez Fundację Centrum im. prof. Bronisławą Geremka oraz Polską Fundację im. Roberta Schumana. Wojownicy Klawiatury działają min. dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Więcej szczegółów dot. finansowania znajduje się w zakładce “finanse”. 

Prowadzimy też szkolenia i warsztaty – od podstawowych i otwartych dla szkół i większych grup po zaawansowane i wyspecjalizowane dla dziennikarzy i researcherów.

Pokazujemy nie tylko jak namierzyć fejka ale również pomocne dodatki pozwalające min. określić dokładną lokalizację i datę wykonanego zdjęcia lub materiału wideo.

Zajęcia dla szkół publicznych oferujemy bezpłatnie, więcej informacji w zakładce “Warsztaty dla szkół”