1500 imigrantów przybędzie do Katowic? To bzdura.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Dnia 02.01.2024 na portalu X pojawiła się informacja o imigrantach, którzy mają wkrótce przybyć do Polski. Według kont @Jan34733995 oraz @EdoMarcin grupa 1500 osób zostanie ulokowana w Katowicach. Przytoczone wypowiedzi podają konkretny termin relokacji migrantów – 4 stycznia. Wiadomość jest zaskakująca. Czy naprawdę zostaliśmy postawieni przed faktem i nie mamy czasu, aby przyjrzeć się tej sytuacji?

Konto @Jan34733995 przedstawia się również pod nazwą Historia Fotografią Pisana. Na co dzień zamieszcza zdjęcia o tematyce historycznej wraz z krótkim (nieraz wręcz zdawkowym) opisem. Wśród wpisów przewijają się też polaryzujące treści społeczno-polityczne. Obok informacji o „przydziale imigrantów” widać mozaikę zdjęć przedstawiających zamieszki oraz ironiczne pytanie: „cieszycie się”? Według @EdoMarcin rzekomy „przydział” to konsekwencja niskiej frekwencji referendum wyborczego, którego wynik nie był wiążący. @EdoMarcin sugeruje, że za postawą Polaków wobec referendum stała presja ideologiczna. Autor wpisu zapewne odnosi się do jednego z czterech pytań referendalnych:

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Pytanie referendalne

Omawiane wpisy bardzo szybko zdobyły zasięgi; w niespełna dobę po opublikowaniu każdy z nich przekroczył pułap 200 000 odbiorców. Po chwili poszukiwań znaleźliśmy wcześniejsze źródło informacji o imigrantach – 31.12.2023 konto @www.butybhp.com zamieściło na TikToku nagranie, według którego kontrole graniczne mają zapobiec powrotowi migrantów do Niemiec i zmusić ich do pozostania na terenie Polski.

nagranie opublikowane 31.12.2023 przez konto @www.butybhp.com

Nie udało nam się odnaleźć jakiegokolwiek uzasadnienia wiadomości o grupie 1500 imigrantów zmierzających do Katowic – doniesienie nie opiera się na żadnym wiarygodnym źródle. Lokalne portale informacyjne (1, 2) opublikowały już sprostowanie rzeczniczki UM Katowice potwierdzające, iż wiadomość o imigrantach nie jest prawdą.

Otrzymaliśmy również odpowiedź z Oddziału ds. Komunikacji Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego:

Nie posiadamy, a tym samym nie potwierdzamy informacji, według której 4 stycznia 2024 r. do Katowic miałoby być relokowanych 1500 imigrantów.

Śląski Urzęd Wojewódzki

Wiadomość o przybyciu imigrantów do Katowic została sfabrykowana. Przytoczona informacja wprowadza w błąd aby podnieść poczucie zagrożenia oraz dezinformować na temat unijnej polityki migracyjnej.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Tomasz Dytkowski