o projekcie:

Wojownicy Klawiatury to inicjatywa factcheckingowa zaangażowana w walkę ze zmanipulowanymi treściami. Odbywa się zarówno w mediach społecznościowych jak i w rzeczywistości. W skrócie – walczymy z dezinformacją!


Nasza strona oraz kanały w mediach społecznościowych łączą wszystkich chcących przeciwdziałać dezinformacji. Warto to robić i nie zostawiać fake-newsów bez komentarza. W końcu badania mówią, że blisko 80% internautów nie weryfikuje przeczytanych informacji a brak reakcji przyczynia się do tego, że fałszywe treści są powielane i uznawane za słuszne.

Poza działalnością fact-checkingową prowadzimy też szkolenia i warsztaty – od podstawowych i otwartych po zaawansowane i wyspecjalizowane dla dziennikarzy i researcherów.

Pokazujemy nie tylko jak namierzyć fejka ale również pomocne narzędzia pozwalające min. określić dokładną lokalizację i datę wykonanego zdjęcia lub materiału wideo.

Spotykamy się też na żywo i uczestniczymy w wydarzeniach takich jak Campus Polska Przyszłości, Igrzyska Wolności, Dzień Solidarności i Wolności czy Kongresie Praw Obywatelskich.

Projekt jest tworzony przez Fundację Geremka oraz Polską Fundację im. Roberta Schumanana. Działamy też min. dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Więcej szczegółów dot. finansowania Wojowników Klawiatury znajdziesz tutaj

Jednocześnie jako Wojownicy Klawiatury należymy do sieci EDMO (European Digital Media Observatory) zrzeszającą grupę ok. 30 europejskich organizacji fact-checkingowych.