📣 Wbrew słowom Witolda Waszczykowskiego działalność Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma podstawy w traktatach i zobowiązaniach.
Dziś naszą uwagę zwróciła reakcja Witolda Waszczykowskiego, europarlamentarzysty i byłego ministra MSZ na słowa Katariny Barley – wiceszefowej Parlamentu Europejskiego.
Barley wezwała Komisję Europejską do zablokowania środków unijnych dla Węgier i Polski. Jej zdaniem szczególnie w tym pierwszym kraju nie można już mówić o warunkach demokratycznych.
Europoseł i były minister spraw zagranicznych Waszczykowski zapytany o tę wypowiedź odpowiedział:
„Parlament Europejski nie ma żadnej mocy sprawczej, zdolności decyzyjnych, wykonawczych, więc może tylko apelować.”
Witold Waszczykowski, 20.07.2021, https://wpolityce.pl/polityka/559341-polska-straci-srodki-z-ue-waszczykowskito-brutalna-walka
Jest to częściowo prawda – faktycznie, większość uprawnień stoi po stronie Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ale to Parlament Europejski sprawuje funkcję kontrolną nad Komisją i może posługiwać się takim narzędziem jak chociażby wotum nieufności. Oczywiście ta procedura wydaje się ostatecznością – ale z pewnością wezwanie wiceszefowej PE warto potraktować poważnie.
Zwłaszcza, że Polska miała otrzymać ultimatum i jeśli nie zostanie zawieszona Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego to Komisja Europejska skieruje sprawę do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę. Jeśli Polska i ten wyrok by ignorowała pieniądze mogłyby być potrącane z funduszy UE dla Polski.
„To wojna ideologiczna, bardzo czytelna, niemająca nic wspólnego z prawem europejskim, ponieważ cała ta działalność instytucji UE przeciwko tzw. łamaniu praworządności w Polsce jest działaniem nieopartym o żadne traktaty czy jakiekolwiek dokumenty prawnie wiążące”
Witold Waszczykowski, 20.07.2021, https://wpolityce.pl/polityka/559341-polska-straci-srodki-z-ue-waszczykowskito-brutalna-walka
Działalność Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest działaniem w oparciu o dokumenty i traktaty – są nimi:
- protokół nr 3, art. 19 do Traktatu o Unii Europejskiej (TUE)
- art. 251-281 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)
- art. 136 Traktatu Euratom oraz załączonego do Traktatów protokołu nr 3 w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Dodatkowo – trudno bronić tezę o braku kompetencji TSUE gdyż część wyroków rząd polski respektuje – dzieje się tak chociażby w sprawie wygranej przez stronę Polską z Niemcami o gazociąg OPAL. Sprawę dokładniej opisuje min. portal energetyka24.