📣 Zdjęcie, które miało przedstawiać dziewczynkę na polsko-białoruskiej granicy zostało zrobione 6 lat wcześniej. Powstało też w zupełnie innym miejscu, bo na granicy serbsko-węgierskiej.
6 października użytkownik Twittera @NormannFranz udostępnił post dotyczący polsko-białoruskiej granicy i przebywających tam dzieci. Zdjęcie, które zamieścił miało pokazywać dziewczynkę śpiącą w pogranicznym lesie. Twiterowicz dodał do niego podpis: „Katolicki kraj nad Wisłą”.
Na zdjęciu z pewnością nie widać jednak osoby, która przebywa obecnie na granicy, ponieważ powstało 6 lat temu, 15 września 2015 r. Fejka szybko zauważyli inni użytkownicy Twittera, a jego autor usunął swój wpis.
Kim jest dziewczynka ze zdjęcia?
Z łatwością odnaleźliśmy miejsce poprzedniej publikacji zdjęcia, czyli stronę UNICEF. Zdjęcie pojawia się w fotoreportażu na temat sytuacji dzieci dotkniętych masową migracją – „Dzieciństwo wystawione na próbę”. Zdjęcia opublikowano w listopadzie 2019 r. z okazji 30. rocznicy powstania Konwencji o Prawach Dziecka. Wybrane fotografie nagradzano w konkursach World Press Photo w latach 2016 – 2019. Jak możemy przeczytać na stronie:
Zdjęcie zrobione we wrześniu 2015 r. przedstawia Lamar, dziewczynkę z Bagdadu w Iraku, która śpi na kocu w lesie. Po dwóch próbach przeprawy przez morze z Turcji w małym pontonie, jej rodzina dotarła aż do Serbii, by zastać granicę z Węgrami zamkniętą.
Autorem zdjęcia jest fotograf Magnus Wennman. Jest on twórcą wystawy zdjęć „Where the children sleep”, przedstawiającej dzieci uchodźców w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Dramatyczne warunki, w których przebywają obecnie osoby znajdujące się na polsko-białoruskiej granicy, w tym dzieci, TO FAKT. Wielokrotnie pisały o tym polskie media, publikując też zdjęcia, należy do nich Oko.Press.
Wpis z Twittera jest jednak fejkiem i nie przedstawia zdjęcia z polskiej granicy.