Wyszukiwanie obrazem

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Przykładowe zastosowanie

Podczas protestów czy demonstracji internet jest pełen relacji z przebiegu wydarzeń. Czasami jest jednak tak, że nie wszystkie tweety są prawdziwe. Trolle wrzucają stare zdjęcia z innych wydarzeń i opatrują stosownym podpisem. Wystarczy wykorzystać wyszukiwanie obrazem i w ciągu kilku sekund będziemy w stanie sprawdzić czy wspomniane wcześniej zdjęcie nie pochodzi przez przypadek… z protestów w Korei Południowej.

Od czego zacząć?

Od dobrej wtyczki do przeglądarki!

Polecamy RevEye, dodatek dostępny na Google Chrome i Firefoxa. Ten mały program ułatwia wyszukiwanie obrazem w najpopularniejszych wyszukiwarkach takich jak:

  • Google
  • Yandex
  • Bing
  • TinEye
  • Baidu

Jego działanie jest banalnie proste, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na interesujący obrazek i wybrać z listy wyszukiwarkę która nas interesuje. Jak działa możecie zobaczyć na filmiku obok ale wtyczkę najlepiej samodzielnie przetestować.

https://streamable.com/5htsvq

Wyszukiwanie twarzy używając pimeyes.com

Wyżej wymienione wyszukiwarki mają swoje zalety, każda działa trochę inaczej i w zależności od tego czego szukamy. Ale to nie wszystko – warto zwrócić uwagę na wyszukiwarkę PimEyes przeznaczoną jedynie do wyszukiwania twarzy. Jest to rozwiązanie komercyjne ale w wersji darmowej pozwala nam na kilka wyszukiwań na dobę.

https://streamable.com/qs8b5e

Jak każde narzędzie PimEyes nie jest idealne. Na przykładzie powyżej – czasami algorytm wariuje i pokazuje osoby jedynie trochę podobne. Z drugiej strony przy pomocy samego zdjęcia, bez wpisywania żadnego słowa udało nam się znaleźć trochę zdjęć Andrzeja Śliwki (podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych). W większości wypadków PimEyes będzie przerażająco skutecznym narzędziem.

Dla zaawansowanych

Zachęcamy do zapoznania się z rozbudowanym artykułem w języku angielskim dot. wyszukiwarek internetowych. Materiał znajduje się na blogu grupy śledczej Bellingcat.

Polecamy też artykuł dot. alternatyw dla Google Maps i ich wykorzystaniu w śledztwach
Akademia Wojowników Klawiatury: gdzie i jak podglądać czyli mapy i zdjęcia satelitarne

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki