Aktorzy udają ukraińskich więźniów czyli rosyjska wojna propagandowa.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Prokremlowskie media sieją dezinformację twierdząc, że ukraińskie wojsko masowo się poddaje, ich dowództwo ich opuściło, a „rosyjski świat” się nimi zaopiekował.

Na poparcie tego kłamstwa rosyjscy propagandyści inscenizowali przesłuchania rzekomych ukraińskich więźniów. Jednak w filmie opublikowanym w ostatnim czasie przez prokremlowskie media występują aktorzy wcielający się w ukraińskie wojsko, a ta sama sekwencja wideo jest wykorzystywana w różnych innych materiałach np. w relacji o wyspie Węży. 

Jednym z kierunków działania wrogiej propagandy przeciwko Ukrainie podczas wojny jest demoralizacja Sił Zbrojnych Ukrainy i próba wywołania wśród Ukraińców rozczarowania ich armią. W tym celu agitprop szerzy dezinformację i twierdzi, że ukraińskie wojsko rzekomo masowo opuszcza swoje pozycje, przechodzi na stronę wroga lub ucieka do separatystycznych republik.

Na przykład w tym kadrze z wiadomości kanału propagandowego Rossija 1, „więzień” z szeregów Sił Zbrojnych Ukrainy pozuje do kamery na terenie Donieckiej Republiki Ludowej. 

Ale we wcześniejszej relacji o pogranicznikach, którzy rzekomo dobrowolnie zrzekli się swoich stanowisk na wyspie Węży, widzimy tę samą osobę. Pomimo tego, że fabuła jest już inna, twarz jest ta sama. 

Raport ten pokazała większość rosyjskich mediów, w tym kanał telewizyjny Zvezda, który jest bezpośrednio kontrolowany przez rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Źródło: https://www.stopfake.org/ru/vrazheskij-agitprop-kichitsya-doprosami-ukrainskih-plennyh-no-na-samom-dele-eto-aktery/

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar joanna