Borys Budka udostępnia przerobione zdjęcia

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Czasami opisywane przez nas przypadki są proste do rozpoznania, nie wymagają fachowej wiedzy i godzin spędzonych na weryfikacji – mimo to, udostępniają je dalej duże i znaczące konta. Tego typu materiał opublikował portal Tarnowskie Góry a udostępnił dalej poseł i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej – Borys Budka.

Tweet z konta Borysa Budki (@bbudka) z 25.05.2023

fałsz: Grafika udostępniona przez Borysa Budkę i portal Tarnowskie Góry została przerobiona. Oryginalne zdjęcie pochodzi z artykułu dot. otwarcia centrum przesiadkowego w Świerklańcu.

Zrzut ekranu z wideo udostępnionego przez portal tarnogorski.info

Autorzy fanpage oraz portalu tarnogorski.info przerabiając zdjęcie drwili, że centrum przesiadkowe jest wyposażone w toaletę typu toi-toi. Niestety przeróbka grafiki wyrwana z kontekstu i udostępniona przez ważnego polityka opozycji wprowadza w błąd. Post Borysa Budki udostępnił dalej m.in. Leszek Miller (były premier, europoseł wybrany z list Koalicji Europejskiej) czy Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (senatorka Platformy Obywatelskiej).

Zwracamy też uwagę że portal tarnogorski.info był już opisywany w kontekście dezinformacji kilkukrotnie przez portal Demagog.pl oraz przez Katarzynę Lipkę z Fakenews.pl.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki