Broń NATO nie trafiła w ręce Hamasu

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

11 października konto @Minister_Prawdy zamieściło wpis: „BBC potwierdza, że broń używana przez Hamas, to broń podarowana ukrainie przez państwa członkowskie NATO” (pisownia oryginalna).

Do wiadomości dołączono nagranie wideo opatrzone znakiem BBC, które powołuje się na Bellingcat, grupę dziennikarzy śledczych znanych m.in. z dochodzenia w sprawie otrucia Siergieja Skripala przez agentów rosyjskiego wywiadu.

wpis opublikowany 11.10.23 na koncie @Minister_Prawdy

Nagranie składa się z sekwencji klipów przedstawiających działania wojskowe. Dolny tekst informuje: „dziennikarze Bellingcat doszli do wniosku, że fiasko wiosennej kontrofensywy Ukrainy oraz atak Hamasu na Izrael są powiązane. Analiza tajnych danych pokazała, że większość broni użytej przez palestyńskie ugrupowanie Hamas to wyposażenie ukraińskie”. Wiadomość osadzono w kontekście problemu korupcji na Ukrainie oraz dymisji ministra obrony Ołeksija Reznikova.

fałsz: Nie ma powodu, aby przypuszczać, że udzielana Ukrainie pomoc militarna trafia w ręce organizacji Hamas. Podające tę informację nagranie jest fałszywe i zostało zdementowane przez organizację, pod którą się podszywa.

Przytoczonego nagrania nie można jednak znaleźć w serwisach należących do BBC. Zostało również niezwłocznie zdementowane przez Bellingcat – 10 października dziennikarze potwierdzili, że nagranie nie ma żadnego związku z ich pracą ani wnioskami. Poinformowali o fejku na dzień przed udostępnieniem go przez @Minister_Prawdy.

Celem opisanego fejka jest przekonanie odbiorców, że udzielana Ukrainie pomoc militarna to przyczyna zaognienia konfliktu na Bliskim Wschodzie. Fałszywa informacja podaje w wątpliwość sens współpracy wojskowej podejmowanej przez państwa zachodnie.

Autor nagrania musiał zadać sobie trud, aby je spreparować. Przedstawiony fejk z pewnością nie jest internetową plotką ani pomyłką – to świadome działanie dezinformacyjne.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Tomasz Dytkowski