Gmyz publikuje fakenewsy i manipuluje. Donosi, że Niemcy ewakuowali z Kabulu tylko 7 osób.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

📣 Tweet przedstawiający dwa zdjęcia samolotów wrzucony przez Cezarego Gmyza to fejk. Jedno ze zdjęć zostało opublikowane już w 2017 r., nie przedstawia więc niemieckiego samolotu ewakuacyjnego, który odleciał z Kabulu.

We wtorek, 17 sierpnia dziennikarz Cezary Gmyz udostepnił Tweeta na temat samolotów ewakuacyjnych z Kabulu należących do Air Force i Luftwaffe. Jego post udostępnił @MarcinTyc i zdemaskował go jako fejk.

Cezary Gmyz jest obecnie korespondentem TVP w Berlinie. Zasłynął pisząc o rzekomym trotylu znalezionym na szczątkach polskiego Tupolewa po katastrofie smoleńskiej. Powiązanie z trotylem tak bardzo przypadło mu do gustu, że na Twitterze nadał sobie przydomek Cezary „Trotyl” Gmyz.

Gmyz udostępnił zestawione ze sobą dwa zdjęcia z komentarzem: „Samolot Air Force i samolot Luftwaffe po starcie z Kabulu z uciekinierami na pokładzie”. Jedno z nich przedstawia przepełniony amerykański samolot transportowy C-17, na którego pokładzie przed odlotem znajdowało się nawet 640 afgańskich uchodźców, którzy wbiegli do samolotu przez półotwartą rampę. Na drugim zdjęciu rzekomo widać niemiecki samolot transportowy, a na pokładzie zaledwie kilka osób.

Dlaczego to fejk?

Zdjęcie niemieckiego samolotu zostało zrobione w 2017 r. Widać na nim przestrzeń ładunkową Airbusa A400M. Blog www.augengeradeaus.net, na którym zostało opublikowane dotyczy tematów związanych z polityką obronną i bezpieczeństwa Niemiec oraz Bundeswehry, prowadzi go dziennikarz Thomas Wiegold.

Wpis Gmyza zniknął z Twittera, zastąpiło go jednak sprostowanie, w którym dziennikarz przyznał, że zdjęcie niemieckiego samolotu powstało wcześniej. Dodał jednak, że nie zmienia to faktu, że Niemcy zabrali z Kabulu jedynie 7 osób.

Ile osób naprawdę ewakuowali Niemcy?

Gmyz odnosi się do tego, że pierwszy niemiecki samolot odlatujący z Kabulu w poniedziałek wieczorem zabrał 7 osób. Cytowane m.in. przez Deutsche Welle Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że stało się tak ze względu na chaotyczne i niebezpieczne warunki, które panowały na lotnisku w Kabulu. Osoby, które miały znaleźć się na pokładzie nie mogły bezpiecznie wejść do samolotu, maszyna nie mogła też spędzić więcej czasu na lotnisku – musiała odlecieć. We wtorek z Kabulu wyruszyły jeszcze dwa kolejne samoloty ewakuacyjne Bundeswehry.

Podanie informacji o zaledwie 7 ewakuowanych bez podania przyczyn jest manipulacją. Obecnie na pokładach niemieckich samolotów ewakuowano już ponad 260 osób, planowane są również kolejne ewakuacje.

Podsumowując – tweet Cezarego „Trotyl” Gmyza jest fejkiem.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Maria Dybcio