Ciężarne kobiety na front? Kłamstwo.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

18 września przeczytaliśmy niepokojącą informację podaną przez kanał Intel Republic na komunikatorze Telegram. Jej autor ostrzega, iż Ukraina ma wcielać ciężarne kobiety do wojska, a na dowód dołącza nagranie przedstawiające kobietę w obszernym stroju ochronnym. Intel Republic twierdzi, że to wyposażenie stworzone specjalnie dla kobiet w ciąży. „Co następne, poród w okopach?” – pyta autor wpisu. Wiadomość Intel Republic została wyświetlona ponad 17 tys. razy. Ten sam film znajdujemy wkrótce na polskojęzycznym koncie @Minister_Prawdy. Obu wiadomościom towarzyszy język charakterystyczny dla propagandy rosyjskiej.

W dołączonym do wypowiedzi Intel Republic oraz @Minister_Prawdy nagraniu nie padają słowa sugerujące, że strój jest przeznaczony dla kobiet w ciąży. Nie ma również ani jednego kadru prezentującego rzeczywistą sylwetkę modelki. Ton interpretacji narzucają dodane komentarze.

Sprawdziliśmy, czy w ostatnim czasie wprowadzono zmiany w działaniu ukraińskich komisji wojskowych. Rzeczywiście ustalono nowe zasady – od 1 października 2023 rejestracja będzie obowiązkowa dla farmaceutek oraz kobiet z wykształceniem medycznym, co jednak nie oznacza powołania ich do służby. Ponadto zniesiono ograniczenia dotyczące funkcji kobiet dobrowolnie służących w wojsku.

Czytając o regułach naboru dowiadujemy się o problemie z wyposażeniem – wojsko ukraińskie boryka się z brakiem dopasowanych anatomicznie mundurów oraz strojów ochronnych. W oparciu o klatki z nagrania odnaleźliśmy zdjęcia ze sfilmowanego wydarzenia. Tym razem widać wyraźnie, iż modelka nie jest ciężarna. W artykule na łamach Ukraińskiej Prawdy opisano też właściwości ochronne kamizelki oraz zmiany, jakich dokonali projektanci, aby była komfortowa dla kobiet i nie ograniczała ich ruchu. Kamizelka ma modułową budowę – gdy wszystkie elementy ochronne są obecne, nabiera charakterystycznego „ciążowego” kształtu. Kamizelka nie jest dopasowana ani przeznaczona dla kobiet ciężarnych.

Zdjęcie opublikowane 14.09.2023 na portalu Ukraińska Prawda

fałsz: Teza o wcieleniu ciężarnych kobiet do wojska nie znajduje żadnego uzasadnienia. Załączone nagranie z prezentacji kamizelki ochronnej jest fragmentaryczne i wraz z sugestywnym opisem ma na celu wprowadzenie odbiorców w błąd.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Tomasz Dytkowski