Co wiemy o koncie, które spaliło wizerunek Hołowni?

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Nadchodzi kampania wyborcza – w związku z tym obserwować będziemy wzmożony trolling i dezinformację w tematach politycznych. Pod koniec 2022 roku pokazywaliśmy przykład konta z dużymi zasięgami, które udawało działaczkę PiS – a tak naprawdę trollowało wykorzystując przerobione zdjęcia włoskiej polityczki (patrz: Anna Zielińska nie istnieje? Jej hejt jest prawdziwy).

Tym razem zwracamy uwagę na konto, które już zostało skasowane. Nie oznacza to jednak, że sprawa została zamknięta, troll zapewne wróci pod tym samym albo innym pseudonimem.

zrzut ekranu z nieistniejącego już profilu https://twitter.com/NieDlaPiS_2022

Jak widać na zrzucie ekranu właściciel konta nagrał filmik, na którym pali zdjęcia Szymona Hołowni. To materiał, który najpierw ukazał się na TikToku z podpisem „Jak kończą zdrajcy zjednoczonej opozycji?”, później został umieszczony również na Twitterze. Nagranie zostało wyświetlone ponad 150 tys. razy w 17 godzin od publikacji filmiku. W ramach pozostałej aktywności, autor filmu udostępniał regularnie wpisy polityków Platformy Obywatelskiej. W samym opisie nagrania umieścił zresztą hashtag #SilniRazem.

Odbiór filmu był jednoznaczny – niezależnie od strony politycznej i poglądów – autor został uznany za fanatyka. Czy jednak to prawdziwy fanatyk i zwolennik Platformy Obywatelskiej, który jednocześnie nienawidzi Szymona Hołowni? Czy to grupa #SilniRazem odpowiada za zradykalizowanie użytkownika „Europejski Głos Rozsądku”? Wiele wskazuje na to, że nie – prawdopodobnie mamy tu do czynienia z trollingiem, który miał na celu podgrzać emocje i skłócać demokratyczną opozycję w Polsce.

Niedługo później to samo konto opublikowało wpis, twierdząc że tak naprawdę zostało przekupione przez działaczki partii Polska 2050. Na „dowód” opublikowało zrzuty ekranu z komunikatora.

zrzut ekranu z nieistniejącego już profilu https://twitter.com/NieDlaPiS_2022

Osoby przedstawione na zrzutach ekranu złożyły zawiadomienie do prokuratury.

Co wiemy jeszcze o tym koncie?

Po pierwsze konto zostało założone w 2020 roku i nie było aktywne przez cały czas jego istnienia. W przebadanym przez nas okresie zauważyliśmy, że konto podszywało się pod innego użytkownika Twittera tworząc bardzo podobny login. Konto imitowało rozpoznawalnego użytkownika @LewitujacyUmysl wykorzystując pseudonim @LewitujacyMysl. Finalnie konto zmieniło nazwę na @NieDlaPiS_2022 i było przez długi czas nieaktywne. Dopiero pod koniec listopada 2022 uaktywniło się znowu i zaczęło regularnie kopiować wpisy polityków Platformy Obywatelskiej.

To pozwoliło nie tylko uwiarygodnić się w oczach innych użytkowników, ale też przykryć swoją starą aktywność dziesiątkami automatycznych wpisów. Nie były to retwitty (udostępnienia) a skopiowana treść z oznaczeniem polityka.

W końcu gdy sprawę zgłoszono na prokuraturę oraz pojawiło się oświadczenie ruchu Polska 2050 (Szymona Hołowni, Michała Kobosko, Ewy Kalbarczyk i Katarzyny Suwały) – konto @NieDlaPiS_2022 zostało usunięte z sieci. Nie zostało zbanowane przez Twittera, osoba zarządzająca tym kontem sama je skasowała (zapewne z obawy przed konsekwencjami prawnymi).

Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć na przyszłość?

Z pewnością ostudzić emocje. Nie wiemy kto stał za tym kontem i jakie miał intencje ale biorąc pod uwagę historię konta i fałszowanie swojej tożsamości bardzo mało prawdopodobne by naprawdę był to zwolennik opozycji. Niestety co widać po zasięgach oraz po reakcji innych – odniósł sukces. Jego wpisy były wielokrotnie udostępniane i komentowane, min. przez Annę Marię Żukowską z Lewicy, która uznała że troll faktycznie należy do grupy #SilniRazem.

Warto też pamiętać o tym, żeby nie zwiększać zasięgów nienawistnym wpisom – zamiast retwittów (bądź udostępniania na FB) lepiej zgłosić go moderacji. Jeśli chcemy z pewnością chcemy go pokazać dalej to lepiej to zrobić poprzez zrzut ekranu (wtedy algorytmy nie zwiększają zasięgów oryginalnemu kontu trolla).

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki