📣 Podwyżki słodkich napojów takich jak Coca Cola to efekt wprowadzenia podatku cukrowego. Podatek cukrowy został wprowadzony przez rząd, Unia Europejska nie narzuca podatku cukrowego.

W ostatnich dniach robiąc zakupy mogliśmy zauważyć znaczącą podwyżkę słodkich napojów jak np. Coca Cola czy Pepsi. Duża podwyżka (w przypadku Pepsi z 4,29 zł na 6,49 zł, w przypadku Coli z 4,35 zł do 6,29 zł) to efekt wprowadzenia podatku cukrowego. Niestety, część internautów niesłusznie obwinia za podwyżkę… Unię Europejską.

Twitt pochodzący z konta @AndrzejOlkiewi sugeruje, że podatek cukrowy to efekt przepisów UE. Jest to nieprawda. Załączone dwa obrazki do twitta to manipulacja.

Pierwszy to fragment artykułu z strony bankier.pl, nie dotyczy on jednak nałożenia przez Unię Europejską podatku a zwolnienia od tego podatku napojów zawierających co najmniej 20% soku owocowego i warzywnego.

Drugi fragment to zrzut ekranu z portalu spidersweb.pl. Autor znów myli (świadomie bądź nie) regulacje. Zgodnie z regulacjami podatku cukrowego dodatkowa opłata będzie obejmować napoje słodzone i energetyczne oraz “małpki” czyli alkohol sprzedawany w opakowaniach do 300 ml. Żadna z tych opłat nie jest wynikiem regulacji UE.

Artykuł z spidersweb dotyczy zupełnie innych (faktycznie unijnych) przepisów, które dopiero będą mogły wejść w życie w 2022 roku i nie są obowiązkowe jeszcze przez dekadę. Dodatkowo przepisy te uwzględniają możliwość podniesienia VAT na piwo dodatkowo słodzone ale jednocześnie obniżkę VAT na piwa o mniejszej zawartości alkoholu. Nie ma to żadnego związku z obowiązującym od nowego roku podatkiem cukrowym.

Konto tego użytkownika bardzo aktywnie dezinformowało w temacie podatku cukrowego jednocześnie propagując pro-rządowe i krytykujące opozycję treści. Aktywność @AndrzejOlkiewi nie ograniczyła się do udostępnienia tej treści ale aktywnego wchodzenia w interakcje z większymi kontami i wrzucanie wielokrotnie tej samej treści.

Źródła:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Podatek-cukrowy-wszystko-co-musisz-wiedziec-7951768.html
https://spidersweb.pl/bizblog/zasilek-macierzynski-opzz-senat/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.