Czy to „Pallywood”? Niesłuszny zarzut wobec Palestyny.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

„Czy widzieliście już ten film? Jest obłędny!” – pisze konto @movies.sound.effe na TikToku. Udostępnia nagranie z dużą ilością komentarzy, na którym widać plan filmowy. Wykorzystane klipy mają pochodzić z zaplecza palestyńskiej propagandy i przedstawiać proces fałszowania materiałów dokumentalnych dla zachodniej publiki.

Do tego właśnie odnosi się hashtag #pallywood; używające go konta promują pogląd, iż nasze przekonania o wojnie na Bliskim Wschodzie są kształtowane przez palestyńską kampanię wpływu.

„Nowy FILM Pallywood ZOBACZ KONIECZNIE!!! DOSTĘPNY JUŻ TERAZ W GAZIE (…) [JUŻ WKRÓTCE NA ZACHODZIE]” – głoszą podpisy – „HAMASISISIS znów atakuje”. Hashtag #hamasisisis jest używany przez konta wyrażające wsparcie dla działań Izraela.

Widoczne za napisami nagranie składa się z serii spójnie wyglądających scen z różnych fragmentów planu filmowego. Widać na nich osoby zajmujące się organizacją pracy statystów, makijażystę charakteryzującego dziewczynkę na noszach. Finalnie aktorzy pozują dla upamiętnienia wspólnej pracy. Pojawiają się również elementy pozbawione sensu w kontekście potencjalnej propagandy: obok zakrwawionej dziewczynki gra skrzypek, spada na nią confetti, a w towarzystwie grupy protestujących radosna rodzina odbija między sobą kolorowe baloniki.

Nagranie, które zostało wykorzystane do stworzenia TikToka o „Pallywood” jest prawdziwe, ale jego kontekst i przeznaczenie są zupełnie inne. To udostępniony przez jednego z aktorów backstage, który miał zachęcić do obejrzenia krótkometrażowego filmu „The Reality”. Nigdy nie ukrywano, że jest on fikcją; co więcej, produkcję zrealizowano w formie artystycznej impresji, a nie paradokumentu – w pojedynczym ujęciu kamera zderza ze sobą realia wojny oraz codziennego życia. Reżyserem jest Mahmoud Ramzi, libański filmowiec zajmujący się produkcją teledysków i materiałów promocyjnych, a wspomniany film można obejrzeć w całości na jego koncie na Instagramie.

fałsz: Przytoczone nagranie nie jest palestyńską propagandą. Ujęcia z planu zostały opatrzone fałszywym wyjaśnieniem, a następnie użyte do zakwestionowania strat wśród Palestyńczyków.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Tomasz Dytkowski