Dania nie zakazała szczepienia dzieci

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Dezinformacja dotycząca szczepieniom przeciw COVID-19 często bazuje na niedopowiedzeniach. Jednym z powodów, by uruchomić mechanizmy dezinformacyjne jest rzekomy zakaz szczepionek na COVID-19 dla Duńskich dzieci. Duńczycy faktycznie uchwalili nowe przepisy po uchwaleniu których, Twittera zalała fala spekulacyjnych treści. Dezinformacja związana z szczepieniami pojawiła się również w Polskiej części internetu.

https://twitter.com/TheRealKeean/status/1557377382394171393?s=20&t=PlzH5O1xrBAzDqs38m7SvA

Całe zamieszanie powstało w związku przepisami, które rząd Danii ogłosił w czerwcu bieżącego roku.

https://twitter.com/agnieszkawolsk9/status/1558007927247626240

manipulacja: Dania nie zakazała szczepienia osób poniżej 18 roku życia przeciwko COVID-19. O ile przepisy faktycznie prowadzą do tego, że niepełnoletni obywatele Danii nie będą z reguły szczepieni to nie będzie to dotyczyć dzieci szczególnie narażonych na ciężkie przejście koronawirusa. Decyzja nie ma podłoża w jakiejkolwiek „szkodliwości” szczepionek a w wyliczeniach, według których dominujący obecnie wariant Omikron nie stanowi poważnego zagrożenia dla młodych ludzi.

Obecnie szczepionki będą przysługiwały osobom niepełnoletnim, które otrzymają osobiste zaświadczenie lekarskie o potrzebie przyjęcia szczepionki. Decyzja o ograniczeniu szczepień wpisuje się w szerszą strategię Danii. Ograniczenie nacisku na szczepienia jest efektem relatywnie pozytywnej sytuacji szczepieniowej w kraju. Aż około 81% społeczeństwa zostało zaszczepionych dwiema dawkami, dodatkowo 62% obywateli przyjęło dawkę przypominającą.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Stanisław Mroszczak