Przekaż 1.5% podatku na Polską Fundację im. Roberta Schumana. KRS: 0000023615 więcej informacji na schuman.pl/wesprzyj-nas. Dziękujemy.

Wojownicy Klawiatury to projekt dwóch organizacji pozarządowych – Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Więcej o naszym finansowaniu można przeczytać tutaj.

Nie, żona wiceprezydenta Ukrainy nie wstąpiła do sił zbrojnych.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

26 lutego konto na Twitterze MotherRiverZen (@MotherRiverZen) udostępniło zdjęcie kobiety-żołnierza trzymającej broń z podpisem: „Ona jest żoną wiceprezydenta. Gotowa do walki o naród. Jest już legendą na Ukrainie. ” Ten tweet to fake news.

Zdjęcie pochodzi z próby parady wojskowej zorganizowanej w ramach 30. Dnia Niepodległości Ukrainy. Wizerunek ukraińskiego żołnierza w mundurze wojskowym na ulicy Chreszczatyk w stolicy Ukrainy, Kijowie, został przesłany na stronę z obrazami stockowymi 22 sierpnia 2021 r.

W Gabinecie Ministrów Ukrainy nie ma wykonawczej roli wiceprezydenta. Pierwszym wicepremierem Ukrainy jest Julia Svyrydenko, która nie przypomina żołnierza ze zdjęcia.

Źródło: https://www.logically.ai/factchecks/library/90540651

Awatar Filip Szulik-Szarecki