Izrael nie wprowadza kary więzienia dla misjonarzy chrześcijańskich.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Dnia 03.04.2024 konto @LastHawk33 zamieściło na X wpis, z którego wynika, że rząd Binjamina Netanyahu przygotowuje ustawę penalizującą „chrześcijan za dzielenie się ewangelią i mówienie ludziom o Jezusie”. Proponowaną karą ma być więzienie. Wypowiedzi towarzyszy nagranie z anglojęzycznego kanału informacyjnego.

wpis opublikowany 03.04.2024 przez konto @LastHawk33 na X

Istotny jest czas, w którym wpis został opublikowany – tego samego dnia media podały informację (1, 2, 3) o śmierci Polaka, członka organizacji non-profit World Central Kitchen, który wraz z sześcioma innymi wolontariuszami zginął w ataku przeprowadzonym przez Siły Obronne Izraela (IDF). Organizacja poinformowała, że konwój był wyraźnie oznakowany, a wojsko izraelskie było świadome jego celu oraz trasy. WCK oczekuje niezależnego śledztwa przeprowadzonego przy wsparciu rządów Australii, Kanady, Polski, USA oraz Wielkiej Brytanii.

Dołączony do wypowiedzi klip Newsmax został opublikowany 20 marca 2023. Dotyczy projektu złożonego w styczniu 2023 przez dwóch ortodoksyjnych członków Knesetu. Według artykułu Associated Press, projekt zakładał karę roku więzienia za próbę konwersji osoby pełnoletniej, a dwa lata w przypadku nieletnich. Chociaż zapis dotyczył każdej konwersji na wiarę inną niż Judaizm, to w jego uzasadnieniu wskazywano na rosnącą aktywność misjonarzy chrześcijańskich. Jak powiadamia Jerusalem Post, w odpowiedzi na oburzenie środowisk ewangelickich, w dniu 22.03.2023 premier Netanyahu oświadczył publicznie, że zapis nie zostanie wcielony w życie.

wpis opublikowany 22.03.2023 na koncie Binjamina Netanyahu na X

Wiadomość, którą przekazuje @LastHawk33, jest nieaktualna. Autor nie tylko pominął informację o faktycznym czasie publikacji nagrania, ale też stwierdził, że ustawa jest w trakcie przygotowań – co w tej chwili nie jest prawdą. Ponadto udostępniony materiał jest fragmentaryczny, urywa się na 56 sekundzie. Informującą o kontekście politycznym całość można zobaczyć na kanale Newsmax. Projekt skomentowała także chrześcijańska stacja CBN. Miał on rozszerzać zapisy istniejące w izraelskim prawie od 1977 roku, które zakazują pozyskiwania wyznawców wśród nieletnich lub przez proponowanie korzyści materialnych.

Fałsz: informacja o projekcie ustawy penalizującej zachęcanie do innych wyznań (w tym chrześcijaństwa) jest nieaktualna i była przedmiotem dyskusji rok temu. Z tego okresu pochodzi również przytoczone nagranie. Projekt nie przeszedł do realizacji ani nie jest aktualnie procedowany. Przytoczony wpis jest przykładem manipulacji nieaktualną informacją, aby podgrzać debatę w obliczu tragicznego wydarzenia.

Warto dodać, że opisana sytuacja nie jest nowa – projekty o tej treści były już składane i zdają się być powracającym wątkiem w izraelskiej debacie politycznej.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Tomasz Dytkowski