Joe Biden nie powiedział, że obawia się pocisków hipersonicznych.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Rosyjskie strony internetowe rozpowszechniały informacje, że prezydent USA, Joe Biden rzekomo przyznał, że boi się rosyjskich naddźwiękowych pocisków Kindżał. „Szef Białego Domu stwierdził, że armia amerykańska nie jest w stanie zatrzymać pocisku hipersonicznego” – piszą rosyjskie media.

Prezydent USA nie powiedział, że boi się rosyjskich pocisków naddźwiękowych. Wręcz przeciwnie, nazwał użycie tej broni znakiem, że „Putin jest przyparty do muru” z powodu braku sukcesu armii rosyjskiej na Ukrainie i teraz stosuje bardziej agresywną taktykę. Biden podkreślił również, że te pociski nie różnią się zasadniczo od tych już znanych, poza tym, że trudno je zestrzelić systemami obrony powietrznej. „Oni (Rosja – red.) wystrzelili swój pocisk naddźwiękowy, ponieważ jest to jedyna rzecz, jaką mogą zrobić z absolutną pewnością. Jak wszyscy wiecie, jest to niszczycielska broń, ale ma taką samą głowicę jak każdy inny wystrzelony pocisk. Nie ma między nimi żadnej znaczącej różnicy, poza tym, że zestrzelenie jej jest prawie niemożliwe. Dlatego używają tego pocisku” – powiedział Biden.

Joe Biden, Prezydent Stanów Zjednoczonych
Źródło: Wikimedia Commons, https://bit.ly/36Xx5cc

Jak podaje “The Insider”, rakieta wystrzelona przez Rosję jest zmodyfikowaną wersją starszej amunicji. Kindżał porusza się z prędkością hipersoniczną, ale nie należy do zaawansowanych rodzajów broni. „Prawda jest taka, że ​​hipersoniczny pocisk Kh-47M2 Kindżał jest w rzeczywistości niczym innym jak konwencjonalnym pociskiem balistycznym wystrzeliwanym z powietrza, który został zaprojektowany w latach 80. XX wieku. Prędkość hipersoniczna nie jest niczym specjalnym, ale są nowe bronie, które wykorzystują prędkość hipersoniczną do osiągania celów w nowy lub inny sposób. Jednak Kindżał nie jest jednym z nich” – mówi analityk wojskowy Alex Hollings. Analityk twierdzi również, że Kindżał to zmodyfikowana wersja pocisku balistycznego krótkiego zasięgu 9K720 Iskander z nowym systemem naprowadzania zaprojektowanym specjalnie do operacji powietrze-ziemia. Rosyjski pocisk, podobnie jak inne, działa przy użyciu konwencjonalnego napędu rakietowego i tłumionego balistycznego toru lotu.

Według Hollingsa pociski Kindżał są bardziej chwytem marketingowym niż technologią nowej generacji. Wynika to z tego, że Rosji po prostu nie stać na masową produkcję nowoczesnych samolotów, takich jak myśliwiec Su-57, czy czołgów, takich jak T-14 bez udziału firm zagranicznych. Żeby przyciągnąć zagranicznych nabywców, Federacja Rosyjska musi stworzyć wizerunek kraju zdolnego do produkcji broni, która jest lepsza albo przynajmniej nie gorsza od broni posiadanych przez tak potężne państwa jak Stany Zjednoczone i Chiny.

Co więcej, ekspert od broni Tom Karako, w komentarzu do “The Washington Post”, wyjaśnił, że chociaż Kindżał jest trudniejszy do zestrzelenia przy pomocy obrony przeciwlotniczej, „to oszukujemy się myśląc, że przed tymi pociskami nie można się obronić”. „W końcu to tylko rakiety” — powiedział Karako.

Belgijski analityk strategii obronnej Joseph Henrotin zauważył również na Twitterze, że Rosji mogą kończyć się pociski balistyczne krótkiego zasięgu Iskander lub, że państwo to chce rozmieścić pociski hipersoniczne zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Jednocześnie rosyjski analityk Pavel Felgenhauer podkreślił, że wystrzelenie pocisków nie zmienia znacząco sytuacji na terytorium Ukrainy, poza „pewnym efektem psychologicznym i propagandowym”. Felgenhauer dodał, że jego użycie może wskazywać na fakt, że rosyjskim wojskom kończą się inne typy broni.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony również przyznało, że użycie pocisków Kindżał raczej nie wpłynie znacząco na wynik rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Źródła:
https://www.stopfake.org/ru/fejk-bajden-priznal-chto-boitsya-rossijskih-raket-kinzhal/
https://web.archive.org/web/20220324232031/https://www.mk.ru/amp/politics/2022/03/22/bayden-zayavil-chto-rossiyskuyu-raketu-kinzhal-nevozmozhno-ostanovit.html
https://twitter.com/WhiteHouse/status/1506030234646294529
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:S9r3i1owgmEJ:https://www.businessinsider.com/russia-using-new-kinzhal-missile-in-ukraine-signals-its-desperate-2022-3+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=safari
https://www.sandboxx.us/blog/author/alexhollings/
https://www.washingtonpost.com/world/2022/03/21/ukraine-hypersonic-russia-missile/
https://www.theguardian.com/world/2022/mar/20/what-are-hypersonic-missiles-and-why-is-russia-using-them-kinzhal-ukraine
https://twitter.com/DSI_Magazine/status/1505096859961995265

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki