Josep Borrell nie żąda zakończenia wojny w Ukrainie „na polu bitwy”. To manipulacja!

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Według rosyjskich mediów wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Josep Borrell, żąda militarnego rozwiązania konfliktu w Ukrainie.

Informacje o wypowiedzi Josepa Borrella podawane przez media rosyjskie zostały wyrwane z kontekstu, a przytaczane słowa to tylko fragment jednego z wielu tweetów. 

W piątek, 8 kwietnia, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przyjechali do Ukrainy spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Swoją wizytą unijna delegacja chciała podkreślić całkowite poparcie dla Ukrainy. 

Podczas konferencji prasowej w Kijowie szefowa Komisji wręczyła prezydentowi Ukrainy kwestionariusz akcesyjny do UE, co symbolicznie rozpoczęło procedurę przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Wizyta była szeroko  komentowana w mediach, również tych rosyjskich. To właśnie tam bardzo szybko pojawiła się zmanipulowana informacja, według której Josep Borrell, po wizycie w Ukrainie, domaga się rozwiązania konfliktu z wykorzystaniem środków militarnych. Informacja ta pojawiła się m.in. na takich portalach jak Kommersant, IZ.ru, arsenal-otechestva.ru czy w stacji Rossija-24. 

Potwierdzenia tych informacji rosyjskie media doszukują się w podsumowaniu wizyty w Kijowie, które w serii tweetów opublikował szef unijnej dyplomacji. Wszystkie media, w których pojawiła się ta zmanipulowana informacja, przytaczają jedynie fragment jednego z tweetów Borrella, w którym dyplomata napisał: „Ta wojna zostanie wygrana na polu bitwy”. 

Te słowa wywołały ogromne oburzenie i zostały odebrane jako nawoływanie do militarnego rozwiązania konfliktu. 

Wypowiedź Borella głośno komentowała na swoim kanale w aplikacji Telegram oraz podczas wystąpienia w telewizji Rossija-24 rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Według niej wypowiedź Borrella „kończy pewien etap istnienia UE, przesuwa działania organizacji w innym kierunku i zmienia ją w agresywną machinę NATO”. 

To klasyka dezinformacji, gdzie bazując na rzeczywistości i faktach wprowadzana jest narracja odpowiadająca autorowi. A jakie są fakty? 

W rzeczywistości w całej serii tweetów Josep Borrell mówi o wsparciu, jakie Unia Europejska może udzielić Ukrainie, dając jej szansę na pomyślne zakończenie wojny na wszystkich frontach – wojskowych i dyplomatycznych.

Oto pełne brzmienie pierwszego tweeta: „Ta wojna zostanie wygrana na polu bitwy. Przeznaczymy dodatkowe 500 milionów euro. Dostawy broni będą realizowane z uwzględnieniem potrzeb Ukrainy”. 

Źródło: https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1512778418445860864

W swoich kolejnych tweetach Josep Borrell wyjaśnia, że ​​przyczyną wzrostu poparcia dla Ukrainy są rosyjskie zbrodnie wojenne, jednak te informacje nie pojawiają się w rosyjskich mediach. Co więcej szef unijnej dyplomacji wyraźnie podkreślał, że głównym sposobem wywierania presji na Rosję są kolejne dotkliwe sankcje. 

Źródło: https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1512778418445860864

Władimir Putin niejednokrotnie wyrażał zaniepokojenie dążeniem Ukrainy do integracji z Unią Europejską i NATO. Podtrzymywanie narracji, że to kraje Zachodu są odpowiedzialne za wzrost napięcia międzynarodowego idealnie wpisuje się w kremlowską propagandę i ma na celu zrzucenie odpowiedzialności z agresora, którym jest Federacja Rosyjska. 

Informacje o wypowiedzi Josepa Borrella podawane przez media rosyjskie zostały więc umiejętnie wyrwane z kontekstu i wykorzystane do szerzenia antyzachodniej propagandy i dezinformacji. 

Źródła: https://arsenal-otechestva.ru/new/1574-eta-vojna-budet-vyigrana-na-pole-boya-odnako https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1512778418445860864 https://iz.ru/1318203/2022-04-09/borrel-pozhelal-razresheniia-konflikta-na-ukraine-voennym-putem https://www.vedomosti.ru/politics/news/2022/04/12/917756-o-prevraschenii-es-v-agressivnuyu-mashinu

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar joanna