📣 Nagranie z 15 grudnia przedstawiające płonący budynek obiegło Twittera i inne media społecznościowe, m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Choć widać na nim budynek należący do włoskich żołnierzy, nic nie potwierdza, że mieścił się tam skład szczepionek.
Wpis stał się popularny w polskim Internecie. Twitterowicz @Hamburg53093540, który go opublikował zamieścił komentarz:
Magazyn wojskowy we Włoszech ze szczepionkami spalony po tym jak nakazano wojsku i innym służbom się szczepić
Chodzi o wprowadzony 15 grudnia we Włoszech obowiązek szczepień dla wojska, policji, a także nauczycieli i ratowników medycznych. Do pożaru miało rzekomo dojść w proteście służb mundurowych przeciwko nakazowi, mieli oni podpalić znajdujące się w magazynie szczepionki.
Podobne wpisy w języku angielsku można odnaleźć na Twitterze:
A nawet na facebookowej grupie poparcia dla Donalda Trumpa.
W budynku nie było szczepionek
Nagranie zostało jako pierwsze opublikowane przez włoski portal informacyjny iNews24 z podpisem, że obrazuje ono pożar w koszarach Korpusu Karabinierów Salvo D’Acquisto w Rzymie. To właśnie to nagranie zyskało popularność w sieci i dotarło m.in. do Polski. W tekście na ten temat nie napisano nic o szczepionkach. Sensacyjnymi wpisami w mediach społecznościowych, które zawierały nagranie zajęły się portale fact-checkingowe, jak Reuters Fact Check oraz Associated Press. Rzecznik Komendy Głównej Karabinierów w rozmowie z Reutersem potwierdził, że rzeczywiście doszło do pożaru. Wybuchł on najprawdopodobniej w miejscu, które służyło jako dormitorium dla żołnierzy. Rzecznik dodał również, że w budynku nie było magazynu szczepionek. Portal Roma Today pisze, że przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona, ale nie wyklucza się zwarcia w urządzeniu elektrycznym.
Nie ma wiarygodnych dowodów na to, że w budynku mieścił się skład szczepionek przeciwko COVID-19. Nic nie wskazuje również na to, że pożar został wzniecony w odpowiedzi na nowe przepisy.
Niewiarygodne źródła
Autorzy wpisów często jako źródło informacji o buncie żołnierzy podawali komentarz do filmu zamieszczonego na Telegramie. Dodano do niego podpis:
Włochy, po zatwierdzeniu obowiązkowych szczepień dla sił bezpieczeństwa: magicznie zapala się magazyn wojskowy, w którym przechowywano szczepionki.
Sam Telegram jest komunikatorem internetowym służącym do przesyłania sobie nawzajem wiadomości. Nie jest więc pewnym źródłem informacji, tym bardziej gdy nie wiemy, kto dokładnie jest autorem wiadomości. W tym przypadku to osoba podpisująca się jako TeoAnon17, która umieszcza m.in. treści antyszczepionkowe i popierające Donalda Trumpa.
Nawet krótki research pozwala stwierdzić, że żadne wiarygodne źródło informacji nie pisze o pożarze magazynu szczepionek, a jedynie o pożarze budynku należącego do Korpusu Karabinierów. Przydatnym narzędziem do sprawdzania wiarygodności źródeł może być portal MediaBias/FactCheck, który oferuje też rozszerzenie do przeglądarki. Zapewnia on szczegółową analizę wiarygodności poczytnych źródeł, najczęściej anglojęzycznych.
Potwierdzamy więc, że choć rzeczywiście doszło do pożaru, nic nie wskazuje na to, że w budynku mieścił się skład szczepionek. A do tego stale zachęcamy do sprawdzania źródeł!
Źródła:
https://www.inews24.it
https://apnews.com/article/fact-checking-456116358013
https://www.romatoday.it/cronaca/incendio-caserma-carabinieri-salvo-d-acquisto-tor-di-quinto.html
https://www.facebook.com/TexasTruePatriots/videos/678459456892985/