📣 Nagranie z 15 grudnia przedstawiające płonący budynek obiegło Twittera i inne media społecznościowe, m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Choć widać na nim budynek należący do włoskich żołnierzy, nic nie potwierdza, że mieścił się tam skład szczepionek.

Wpis stał się popularny w polskim Internecie. Twitterowicz @Hamburg53093540, który go opublikował zamieścił komentarz:

Magazyn wojskowy we Włoszech ze szczepionkami spalony po tym jak nakazano wojsku i innym służbom się szczepić

Chodzi o wprowadzony 15 grudnia we Włoszech obowiązek szczepień dla wojska, policji, a także nauczycieli i ratowników medycznych. Do pożaru miało rzekomo dojść w proteście służb mundurowych przeciwko nakazowi, mieli oni podpalić znajdujące się w magazynie szczepionki.

Podobne wpisy w języku angielsku można odnaleźć na Twitterze:

A nawet na facebookowej grupie poparcia dla Donalda Trumpa.

W budynku nie było szczepionek

Nagranie zostało jako pierwsze opublikowane przez włoski portal informacyjny iNews24 z podpisem, że obrazuje ono pożar w koszarach Korpusu Karabinierów Salvo D’Acquisto w Rzymie. To właśnie to nagranie zyskało popularność w sieci i dotarło m.in. do Polski. W tekście na ten temat nie napisano nic o szczepionkach. Sensacyjnymi wpisami w mediach społecznościowych, które zawierały nagranie zajęły się portale fact-checkingowe, jak Reuters Fact Check oraz Associated Press. Rzecznik Komendy Głównej Karabinierów w rozmowie z Reutersem potwierdził, że rzeczywiście doszło do pożaru. Wybuchł on najprawdopodobniej w miejscu, które służyło jako dormitorium dla żołnierzy. Rzecznik dodał również, że w budynku nie było magazynu szczepionek. Portal Roma Today pisze, że przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona, ale nie wyklucza się zwarcia w urządzeniu elektrycznym.

Nie ma wiarygodnych dowodów na to, że w budynku mieścił się skład szczepionek przeciwko COVID-19. Nic nie wskazuje również na to, że pożar został wzniecony w odpowiedzi na nowe przepisy.

Niewiarygodne źródła

Autorzy wpisów często jako źródło informacji o buncie żołnierzy podawali komentarz do filmu zamieszczonego na Telegramie. Dodano do niego podpis:

Włochy, po zatwierdzeniu obowiązkowych szczepień dla sił bezpieczeństwa: magicznie zapala się magazyn wojskowy, w którym przechowywano szczepionki.

Sam Telegram jest komunikatorem internetowym służącym do przesyłania sobie nawzajem wiadomości. Nie jest więc pewnym źródłem informacji, tym bardziej gdy nie wiemy, kto dokładnie jest autorem wiadomości. W tym przypadku to osoba podpisująca się jako TeoAnon17, która umieszcza m.in. treści antyszczepionkowe i popierające Donalda Trumpa.

Nawet krótki research pozwala stwierdzić, że żadne wiarygodne źródło informacji nie pisze o pożarze magazynu szczepionek, a jedynie o pożarze budynku należącego do Korpusu Karabinierów. Przydatnym narzędziem do sprawdzania wiarygodności źródeł może być portal MediaBias/FactCheck, który oferuje też rozszerzenie do przeglądarki. Zapewnia on szczegółową analizę wiarygodności poczytnych źródeł, najczęściej anglojęzycznych.

Potwierdzamy więc, że choć rzeczywiście doszło do pożaru, nic nie wskazuje na to, że w budynku mieścił się skład szczepionek. A do tego stale zachęcamy do sprawdzania źródeł!

Źródła:

https://www.inews24.it

https://www.reuters.com/world/europe/italy-restrict-access-unvaccinated-indoor-venues-sources-2021-11-24/

https://apnews.com/article/fact-checking-456116358013

https://www.romatoday.it/cronaca/incendio-caserma-carabinieri-salvo-d-acquisto-tor-di-quinto.html

https://t.me/Teoanon17/7965

https://www.facebook.com/TexasTruePatriots/videos/678459456892985/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.