Kolejne fałszywe oskarżenia wobec Ukraińców.

Użytkownik @_quoante udostępnił materiał, który oskarża Ukraińca o zabójstwo Polaka. Dzieje się to tuż po rocznicy obchodów rzezi Wołyńskiej.

https://twitter.com/_quoante/status/1679449771906408449

fałsz: Jak informuje lokalny portal Pultusk24.pl faktycznie 44-letni mieszkaniec Pułtuska zmarł w wyniku obrażeń zadanych przez napastnika. Jednak wbrew informacjom podanym przez użytkownika @_quoante – napastnikiem nie był Ukrainiec a Polak.

Tego rodzaju narracje to próba gry na emocjach i trudnej historii Polski oraz Ukrainy. Nie jest to też pierwsza sprawa gdy osoby z Ukrainy oskarża się o zabijanie obywateli Polski – było tak gdy politycy Konfederacji oskarżali o morderstwo Polaka w centrum Warszawy oraz gdy podobną dezinformacje udostępniały portale informacyjne pisząc o Ukraińcu wymachującym siekierą.

Z intensyfikacją dezinformacji i mowy nienawiści mamy do czynienia zawsze w okolicach rocznicy rzezi Wołyńskiej. Osoby grające na emocjach i tworzące dezinformację doskonale zdają sobie z tego sprawę, kiedy i które tematy mogą najbardziej podzielić obywateli Polski oraz osłabić ich wsparcie dla Ukrainy. Wykres powyżej przedstawia wyniki dla słów kluczowych takich jak („UPA”, „upadlina”, „banderowcy”, „Wołyń”).

Awatar Filip Szulik-Szarecki

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas: