Kolejne fałszywe oskarżenia wobec Ukraińców.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Użytkownik @_quoante udostępnił materiał, który oskarża Ukraińca o zabójstwo Polaka. Dzieje się to tuż po rocznicy obchodów rzezi Wołyńskiej.

https://twitter.com/_quoante/status/1679449771906408449

fałsz: Jak informuje lokalny portal Pultusk24.pl faktycznie 44-letni mieszkaniec Pułtuska zmarł w wyniku obrażeń zadanych przez napastnika. Jednak wbrew informacjom podanym przez użytkownika @_quoante – napastnikiem nie był Ukrainiec a Polak.

Tego rodzaju narracje to próba gry na emocjach i trudnej historii Polski oraz Ukrainy. Nie jest to też pierwsza sprawa gdy osoby z Ukrainy oskarża się o zabijanie obywateli Polski – było tak gdy politycy Konfederacji oskarżali o morderstwo Polaka w centrum Warszawy oraz gdy podobną dezinformacje udostępniały portale informacyjne pisząc o Ukraińcu wymachującym siekierą.

Z intensyfikacją dezinformacji i mowy nienawiści mamy do czynienia zawsze w okolicach rocznicy rzezi Wołyńskiej. Osoby grające na emocjach i tworzące dezinformację doskonale zdają sobie z tego sprawę, kiedy i które tematy mogą najbardziej podzielić obywateli Polski oraz osłabić ich wsparcie dla Ukrainy. Wykres powyżej przedstawia wyniki dla słów kluczowych takich jak („UPA”, „upadlina”, „banderowcy”, „Wołyń”).

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki