Konfederacja manipuluje o szczepionkach

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Fake-newsy o COVID-19 i szczepionkach są mniej intensywne niż na początku pandemii. Ta mniejsza intensywność łączy się z tym, że część kont rozpowszechniających dezinformację o szczepionkach zaczęło publikować pro-rosyjskie treści dotyczące wojny. Mimo to dalej są konta i środowiska, które dalej tematem żyją – dlatego bierzemy na tapet Konfederację i posła Roberta Winnickiego.

Jak widać w powyższych zrzutach ekranu Konfederacja cytuje i powołuje się na badania twierdząc, że szczepionka na COIVD-19 zwiększa prawdopodobieństwo występowania chorób serca.

manipulacja: Konfederacja powołując się na badanie lekarzy z Chicago robi to w bardzo wybiórczy sposób. Negatywna konsekwencja obejmuje osoby uczulone oraz należące do grupy ryzyka. Sam przebieg zapalenia mięśnia sercowego jest też łagodny oraz jak podkreślają sami lekarze – ryzyko jest nadal znacznie mniejsze niż ryzyko zdrowotne obserwowane u pacjentów z COVID-19.

Ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po zakażeniu COVID-19 jest znacznie wyższe niż po szczepieniu. Zespół badaczy zidentyfikował 31 przypadków zapalenia mięśnia sercowego w ciągu 21 dni od drugiej dawki Moderny oraz 21 po drugim zastrzyku Pfizera.

Po uwzględnieniu liczby osób, które otrzymały dwie dawki, naukowcy obliczyli wskaźnik na podstawie zaszczepionych do osób z powikłaniami:

  • 3,5 przypadków na sto tysięcy osób dla szczepionki Moderna
  • 1,3 przypadków na sto tysięcy osób dla szczepionki Pfizera.

Moderna, jeden z producentów szczepionki, potwierdził te wyniki dodając, że znacząca większość ustępuje po kilku dniach odpoczynku. Konfederacja pokazując dane w sposób wybiórczy, bez podania całego kontekstu – manipuluje informacją. To działanie obliczone po to by straszyć szczepieniami.

Na koniec warto w tym miejscu przypomnieć jeszcze te liczby:

Liczba osób, które zaraziły się COVID-19 (od marca 2020)6 347 590
Liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19 (od marca 2020)118 242
dane z 16.11.2022r na podst. https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki