Liczba zapalenia mięśnia sercowego nie wzrosła 6250 razy

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Wojciech Cejrowski, komentator i publicysta znany z kontrowersyjnych wypowiedzi, opublikował na swoim twitterowym koncie wpis, w którym udostępniał profil „Now The End Begins”. Oryginalną treść opatrzył komentarzem:

https://twitter.com/TheCejrowski/status/1611924184481038337

„Zapalenie mięśnia sercowego: przed 2021 – 4 przypadki na milion obecnie – 25.000 przypadków na milion i rośnie”

Wojciech Cejrowski, 08.01.2023, Twitter

fałsz: Liczba zapaleń mięśnia sercowego nie wzrosła 6250 razy. Jednocześnie badania, na które powołuje się McCullough (a dane powtarza Cejrowski) dotyczą tylko dzieci. Przywoływane analizy skupiały się na grupach w różnym wieku, w różnych krajach (Finlandia i Tajlandia), metody badawcze były też skrajnie różne. Przekazane wyniki także są błędne i różnią się od tych podanych na Twitterze.

Wojciech Cejrowski powołuje się na nagranie z Peterem McCullough, lekarzem który wielokrotnie został przyłapany na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji dot. COVID-19 i szczepionek. McCullough promował też nieskuteczne metody leczenia koronawirusa.

W materiale wideo McCullough powołuje się na badanie z 2017 roku przeprowadzonego w Finlandii. Badanie brało pod uwagę tylko dzieci do 15 roku życia i bazowało na danych z okresu 2004-2014. Według badaczy wśród dzieci występował współczynnik 1,95 na 100 tys. osób (czyli 19,5 na milion). Nie były więc to 4 przypadki na milion jak mówi McCullough oraz cytujący go Cejrowski.

Kolejnym badaniem na które powołuje się McCullough jest artykuł z „Tropical Medicine and Infectious Disease”. Sami autorzy przyznali, że wyniki mogą być wyższe niż w przypadku innych badań ze względu na zastosowaną metodę. Autorzy artykułu przebadali 301 uczniów od 13 do 18 roku życia w Tajlandii. Badane dzieci i młodzi dorośli zostali zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki Pfizer. Wyniki wskazywały, że na 301 uczestników badania pojawił się jeden przypadek zapalenia mięśnia sercowego, dwa przypadki zapalenia osierdzia, cztery „subklinicznego zapalenia mięśnia sercowego”. Jeśli liczbę przypadków przemnożymy – wtedy faktycznie moglibyśmy otrzymać niemal 20 000 przypadków na milion (a nie jak podaje McCullough i Cejrowski 25 000 przypadków). Problem polega na tym, że dane z Finlandii to dane statystyczne pochodzące ze szpitali, zaś dane z „Tropical Medicine and Infectious Disease” to dane z dwóch szkół w Tajlandii. Na wyniki mogło wpłynąć znacznie więcej czynników niż szczepienie i błędem jest przeliczanie wyników z dwóch placówek na całą populację. Dodatkowo – badania w Tajlandii i Finlandii obejmują dwie różne grupy wiekowe. Dlatego uproszczenie do całej populacji na podstawie dwóch nieporównywalnych badań uznajemy za fałszywe.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki