List otwarty do Włodzimierza Czarzastego

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Szanowny Panie przewodniczący,

w imieniu Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana oraz reprezentując projekt fact-checkerski Wojownicy Klawiatury zwracam się z prośbą o zajęcie stanowiska oraz podjęcie działania wobec udziału polityków i polityczek Nowej Lewicy w pro-kremlowskich mediach takich jak Sputnik oraz RT.com (dawniej Russia Today).

Nasza prośba jest efektem ostatnich zdarzeń, które z niepokojem obserwujemy. Kilka dni temu, 06.04.2021, polityczka Nowej Lewicy, Justyna Klimasara, udzieliła wywiadu portalowi Sputnik. Wywiad ten przeprowadzał Leonid Swiridow, wydalony z Polski na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z powodu podejrzeń o działalność szpiegowską.

Sputnik to agencja rządowa Federacji Rosyjskiej, znana z rozpowszechniania  fake-newsów oraz dezinformującego przekazu. Wiele opracowań i analiz przedstawia niezbite dowody na sianie dezinformacji. Tematyka dezinformacji to m.in. podgrzewanie antyukraińskich nastrojów, tworzenie anty-uchodźczych treści, publikowanie kłamstw dot. koronawirusa, szczepionek, Unii Europejskiej, NATO oraz wielu innych.

W europejskiej bazie danych Komisji Europejskiej (EUvsDisinfo) znajduje się ponad 11 tysięcy przykładów fake-newsów wprowadzanych przez pro-kremlowskie media do sieci społecznościowych i całego internetu, duża część z nich to dezinformacja publikowana w Sputniku. Z niepokojem zwracamy uwagę, że Pani Justyna nie tylko zapewniała o tym, że nie widzi nic złego w normalizacji Sputnika ale również powoływała się na poparcie swoich działań przez posłów dodając, że w tym medium występowała również posłanka Joanna Senyszyn oraz poseł Andrzej Rozenek.

Występowanie polityków i polityczek w narzędziu dezinformacji Federacji Rosyjskiej uważamy za bulwersujące. Jest to element cyber-wojny mającej podważać zaufanie do demokratycznych struktur państwa i organizacji takich jak chociażby Unia Europejska. Strategią mediów Federacji Rosyjskiej jest mieszanie informacji prawdziwych z dezinformacją i dlatego uważamy, że występowanie i normalizowanie tych mediów powinno się spotkać ze zdecydowaną reakcją partii wobec wspomnianych osób.

Dodatkowo – podkreślając nasze dobre intencje – proponujemy bezpłatne szkolenie dot. dezinformacji dla polityków i polityczek partii Nowa Lewica.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki