Urszula Pasieczna, użytkowniczka Twittera, opublikowana wpis który uzyskał niemal 1000 polubień oraz ponad 400 udostępnień dalej. Ponieważ w bardzo krótkiej formie znalazło się sporo tez o bardzo anty-unijnym wydźwięku przyglądamy się jak jest skonstruowany i prostujemy zawarte w nim informacje.
Nagroda
fałsz: Nagroda „Goalkeepers” nie została przyznana Ursuli von der Layen za kontrakt na 2,4 mld dawek szczepionki przeciw COVID-19.
Nagroda, o której mowa to „Goalkeepers”, to wyróżnienie dla osób, które w znaczący sposób przybliżyły świat do realizacji agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030. Cele te zostały przyjęte przez wszystkie państwa należące do ONZ (w tym Polskę). Co znajduje się w agendzie? To min. eliminacja głodu, zapewnienie edukacji, zapewnienie równości płci. Wszystkie cele są dokładnie w rezolucji ONZ, stronie ONZ, oraz opracowaniu na Wikipedii.
Faktycznie Ursula von der Leyen dostała nagrodę Goalkeepers ale nie za ten konkretny kontrakt a za:
- zrealizowanie celu – zaszczepienia 70% europejczyków przeciwko COVID-19
- wynegocjowanie funduszu odbudowy mający być wsparciem dla gospodarek UE
- odegranie znaczącej roli w globalnej inicjatywie COVAX mającej udostępnić szczepionkę biedniejszym krajom
Sugerowanie, że nagroda została przyznana za konkretny kontrakt jest nieprawą. Unia Europejska do tej pory zakontraktowała 4,2 mld dawek szczepionek różnych producentów.
Raport Izby Skarbowej UE
fałsz: Raport Izby Skarbowej Unii Europejskiej nie wykazał nieprawidłowości ws. kontraktu na 2,4 mld szczepionek. Nie istnieje taka instytucja jak Izba Skarbowa Unii Europejskiej.
Nie istnieje instytucja taka jak Izba Skarbowa Unii Europejskiej. Być może to jedynie nieudolne tłumaczenie, nie jesteśmy w stanie stwierdzić skąd autorka wzięła tę nazwę. Zakładamy, że zapewne chodzi o Europejski Trybunał Obrachunkowy, który kilka dni temu opublikował raport. Problem w tym, że publikacja nie skupia się na kwestii kontraktu na szczepienia a na całym budżecie Unii Europejskiej. ETO wykazał nieprawidłowości ale trzeba dodać, że poziom błędu w wydatkach z budżetu UE wyniósł w 2021 r. do 3,0%. To poziom podobny do lat ubiegłych a nieprawidłowości jak zapewniają sami autorzy raportu „nie jest miarą nadużyć finansowych, braku wydajności czy marnotrawstwa”. Jednocześnie autorzy raportu skupiali się na roku 2021, więc nie mogli skupiać się na kontraktach szczepionkowych z 2020 roku (zwłaszcza, że nie było jednego kontraktu na 2,4 mld szczepionek jak sugeruje tweet).
Jednocześnie szef ETO w swoim przemówieniu podsumowującym zwrócił uwagę na najczęstsze nieprawidłowości. Wśród nich wymienił projekt, w którym 1/4 uczestników była zatrudniona, mimo że był skierowany do osób bezrobotnych. Oczywiście każda nieprawidłowość wymaga wyjaśnień, co nie zmienia faktu że teza tweeta jest fałszywa.