Manipulacje w TVP danymi o terroryzmie w UE

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

W głównym wydaniu Wiadomości z 13 sierpnia TVP manipulowała danymi o gwałtach i terroryzmie – wiążąc je ze sprawą migracji i uchodźców. Cały materiał został opatrzony emocjonalnym paskiem:

Tragiczne skutki polityki migracyjnej UE

Główne wydanie Wiadomości, 13.08.2023

Wyczerpujący materiał dot. statystyk o gwałtach przygotowała redakcja portalu Fakenews.pl dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się wątkowi związanemu z terroryzmem. Niestety Maksymilian Maszenda w swoim materiale posłużył się szeregiem manipulacji. Jednym z nich jest przedstawienie statystyk dotyczących dżihadystycznych zamachów terrorystycznych w Unii Europejskiej.

Główne wydanie Wiadomości, 13.08.2023

manipulacja: Przestawiony wykres jest niepełny i źle opisany. Przedstawiony wykres przedstawia lata 2013-2018 by wywołać wrażenie narastającego problemu. Gdyby autorzy materiału przedstawili dane po 2018 roku zaprzeczałby tezie stawianej w materiale.

Gdyby twórcy przedstawili pełne dane, zawierające najnowsze lata – to wykres wyglądałby w ten sposób. Co więcej w 2014 według raportu Europolu były 4 ataki (a nie 2 jak przedstawiły Wiadomości).

Jednocześnie wykresie TVP (oraz tym powyżej) uwzględniono również udaremnione i nieudane zamachy. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko te, w których dżihadyści osiągnęli swój cel to wykres wygląda jeszcze inaczej.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki