Mowa nienawiści o „żebrzących” Ukraińcach

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Część osób coraz częściej czuje się ekonomicznie zagrożona przez Ukraińców – sprzyja to frustracji i mówię nienawiści. Jej przejawy to często krytyka przyznawania świadczeń socjalnych uchodźcom z Ukrainy czy też nagonka na obywateli Ukrainy posiadających drogie samochody. Oba z tych rodzajów mowy nienawiści regularnie opierają się na dezinformacji, co opisywaliśmy już na łamach Wojowników Klawiatury.

Kolejnym przykładem anty-ukraińskiej i dezinformującej mowy nienawiści, skupionej na wyolbrzymionym zagrożeniu ekonomicznym wobec Polaków ze strony Ukraińców jest walka ze wszelkimi formami wsparcia finansowego narodu ukraińskiego, od odgórnych, wyrażanych przez przekazywanie uzbrojenia armii ukraińskiej przez Ministerstwo Obrony po organizowanie oddolnych zbiórek, mających na celu pomoc humanitarną Ukrainie. Tym właśnie wykazał się profil podpisany jako „Polscy zjadacze chleba”, który swoim postem piętnującym „żebranie” dotarł do ponad 60 tysięcy odbiorców.

https://twitter.com/VoxRoxCo

manipulacja: Zdjęcie osób z flagami Ukrainy jest niestety zbyt niskiej jakości, by dowiedzieć się, co dokładnie mają nadrukowane na skarbonkach. Nie byliśmy w stanie zidentyfikować pochodzenia zdjęcia ani tego, czy osoby na nim przedstawione pochodzą z Ukrainy, na co wskazują autorzy wpisu na Twitterze. Widzimy jednak, że częścią napisu jest: „Pomoc humanitarna dla Ukrainy”. W związku z tym i opierając się na innych przesłankach (np. terminal płatniczy, wskazujący na to, że akcja jest zorganizowana), odrzucić możemy teorię, że osoby na zdjęciu „żebrzą”, jako że żebranie wg WSJP to „Proszenie kogoś o pomoc pieniężną lub inne wsparcie materialne, gdy jest się bardzo ubogim”. Jako że zarówno status materialny jak i motywacje osób przedstawionych na zdjęciu są inne niż przy definicji żebractwa, nie można by zastosować wobec nich Art. 58 § 1 Kodeksu Wykroczeń. Na zdjęciu załączonym do wpisu Polskich Zjadaczy Chleba mamy prawdopodobnie do czynienia z fundraisingiem na rzecz pomocy humanitarnej przeznaczonej dla obywateli Ukrainy.

Mowa nienawiści oparta na przedstawieniu uchodźców ukraińskich lub osoby wspierające Ukrainę jako zagrożenie dla dobrostanu państwa polskiego i jego obywateli to narracja, której jedynym beneficjentem jest Moskwa. Jakiekolwiek próby odwodzenia Polaków od pomocy udzielanej Ukraińcom sprawia, że konsekwentnie rosnąć będzie nieufność wobec uchodźców z Ukrainy, którzy starają się w najtrudniejszych dla siebie czasach żyć w godności i opierać się na wszelkich poziomach inwazji Rosji Władimira Putina.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Stanisław Mroszczak