📣 Szczepionki przeciwko COVID-19 nie zawierają materiału, który pochodzi od człowieka, choć do dziś z łatwością można natknąć się na tę informację w mediach społecznościowych. Nieprawdziwe treści odwołują się do procesu wytwarzania szczepionek, w których wykorzystywane są linie komórkowe, pochodzące z materiału ludzkiego pobranego w ubiegłym wieku.

Temat szczepionek i abortowanych płodów stale wraca do mediów społecznościowych. Wypowiedź na ten temat walczyła również o miano Biologicznej Bzdury Roku 2021. To anty-nagroda przyznawana przez portal Totylkoteoria.pl dla najbardziej absurdalnych i niezgodnych z prawdą wypowiedzi związanymi z naukami przyrodniczymi.

O pochodzeniu szczepionki przeciwko COVID-19 na swoim Facebooku napisał sportowiec, Marcin Najman i niewiele brakowało, by uzyskał biologiczną anty-nagrodę. Jego zdaniem szczepionki przeciwko COVID-19 produkowane przez koncerny AstraZeneca i Johnson & Johnson zawierają „komórki z zabitego dziecka w Holandii”. Jak nietrudno się domyślić – nie jest to prawdą.

Na podobne wypowiedzi natrafiamy również w mediach społecznościowych.

Wpis na ten sam temat udostępnił facebookowy profil duszeczysccowe.pl, na którym regularnie umieszczane są treści antyszczepionkowe. Profil obserwuje ponad 46 tys. osób, a sam wpis dotyczący “produkcji preparatu kosztem życia niewinnych dzieci” polubiło 385 użytkowników Facebooka, podzieliło się nim 99 osób.

Czy szczepionki przeciwko COVID-19 zawierają materiał, który pochodzi od człowieka?

Nie, co potwierdza m.in. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH:

W składzie żadnej z dostępnych w Polsce szczepionek nie ma materiału pochodzącego od człowieka (nie ma tam komórek ani fragmentów ludzkiego DNA).

Należy jednak dodać, że w trakcie procesu wytwarzania niektórych szczepionek wirusowych wykorzystuje się linie komórkowe, które pochodzą z materiału ludzkiego. Są one potrzebne do namnażania wirusów, które replikują się tylko w komórkach. Pobrane komórki pochodzą z lat 60., 70. i 80. XX wieku, w tym celu nie pobiera się też nowych komórek. Pisze o tym Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego:

Niektóre wirusy wchodzące w skład szczepionek są hodowane w warunkach laboratoryjnych, w specjalnych liniach komórkowych, które wyjściowo w latach 60-80 tych XX wieku zostały wyprowadzone z materiału pochodzącego z ludzkich komórek zarodkowych pobranych w wyniku zabiegu sztucznego poronienia.

Wykonane aborcje przeprowadzano po wyroku sądu, z przyczyn pozamedycznych – nie pobierano komórek zarodka specjalnie po to, by otrzymać linie komórkowe. Linie komórek, które uzyskano z zarodków są przechowywane i namnażane do dziś. Wykorzystuje się je nie tylko do szczepionek, ale i do produkcji niektórych leków.

Aborcje nie były więc wykonywane po to, by stworzyć szczepionki. Obecnie też nie wykonuje się aborcji, by otrzymać nowe komórki i produkować z nich szczepionki.

Jak to wygląda w przypadku szczepionek przeciwko COVID-19?

  • Szczepionka Comirnaty Pfizer i BioNTech oraz Szczepionka Moderna są szczepionkami mRNA. W procesie ich wytwarzania nie są wykorzystywane wirusy. Nie wykorzystuje się więc linii komórkowych pochodzących z materiału ludzkiego.
  • Szczepionka Vaxzevria (AstraZeneca) zawiera niereplikujący się wektor wirusowy. W procesie jej wytwarzania wykorzystuje sięi z linii HEK-293, otrzymanej w 1973 r. z komórek nerki.
  • Szczepionka Janssen również zawiera niereplikujący się wektor wirusowy. Przy jej stworzeniu wykorzystano linię komórkową PER.C6, która pochodzi z komórek siatkówki płodu z 1985 r.

Żadna ze szczepionek wirusowych i szczepionek przeciwko COVID-19 nie zawiera jednak materiału, który pochodzi od człowieka.

Stek bzdur.

W uzasadnieniu wyboru wypowiedzi Najmana jako jednej z największych bzdur roku, redaktor portalu Łukasz Sakowski, napisał:

Fundamentalnym błędem, za który Marcin Najman otrzymał nominację do Biologicznej Bzdury Roku 2021, jest przekonywanie o obecności tych komórek w szczepionkach. Zostały użyte jedynie podczas badań i produkcji, w celu namnażania wirusów, ponieważ replikują się one tylko w komórkach. Stąd potrzebne są bezpośrednie linie komórkowe do ich hodowli (w przeciwieństwie do kultur bakteryjnych czy grzybicznych).

My też stwierdzamy, że to bzdura. Potwierdzamy też, że szczepionek nie produkuje się kosztem życia niewinnych dzieci.

Na koniec zachęcamy do korzystania z portali przekazujących rzetelne informacje na temat szczepień. Wiele z nich, podobnie jak Szczepienia.info, należy do sieci portali informujących o bezpieczeństwie szczepień Vaccine Safety Net.

Źródła:

  1. https://www.totylkoteoria.pl/biologiczna-bzdura-roku-2021-wyniki/
  2. https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/czy-w-szczepionki-przeciw-covid-19-zawieraja-material-pochodzacy-od-czlowieka/
  3. https://www.facebook.com/Duszeczysccowe
  4. https://www.vaccinesafetynet.org/
  5. https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/jak-sie-bada-bezpieczenstwo-szczepionek/
  6. https://www.reuters.com/article/factcheck-johnson-aborted-idUSL1N2LU1T9
  7. https://nil.org.pl/aktualnosci/5416-komorki-linii-zarodkowychembrionalnych-a-szczepionki-przeciw-covid-19

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.