Nie, wysoka liczba zachorowań na Malcie nie jest dowodem na nieskuteczność szczepień

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

📣 Piszemy o manipulacji, który powstała trzy tygodnie temu i stała się bardzo popularna na Wykopie. Wysoce zaszczepione społeczeństwa, w których wciąż masowo się choruje – to stały punkt antyszczepionkowego repertuaru w mediach społecznościowych. Mimo wysokiej liczby zachorowań na Malcie, liczba zgonów z powodu COVID-19 jest bardzo niska. Wskazuje to na skuteczność szczepień przeciwko COVID-19.

Po co się szczepić skoro świetnie zaszczepione kraje biją rekordy liczby zakażeń na COVID-19?

Przykładem bezsensowności szczepień miała być Malta – kraj, w którym zdecydowana większość społeczeństwa jest zaszczepiona. Wpis na ten temat znaleźliśmy na Wykopie, gdzie zareagowało na niego ponad 1700 osób.

Na przełomie grudnia i stycznia na Malcie rzeczywiście obserwowano znaczny wzrost liczby przypadków zachorowań na COVID-19. Każdego dnia diagnozowano ok. 1000 przypadków zachorowań.

W 2021 r. liczba przypadków wynosiła tam dziennie ok. 100-200 (poza okresem szczytowym w marcu, gdy wyniosła ponad 500). Liczba zgonów przez większość miesięcy, nawet gdy pojawiało się najwięcej przypadków, wahała się zwykle między wartością 0-3, zaś najwyższa zanotowana liczba zgonów na COVID-19 to 6. Choć na Malcie mieszka zaledwie 525 285 osób, to nadal niewielka liczba.

Dane potwierdzają skuteczność szczepień

Co warto zauważyć już na początku, autor wpisu zawyżył poziom wyszczepienia społeczeństwa. W rzeczywistości na COVID-19 dwie dawki szczepionki przyjęło 85,81% mieszkańców Malty.

Zaszczepienie nie daje pewności, że nie zachorujemy. Działanie szczepionki prowadzi jednak do tego, że chorobę przechodzi się znacznie łagodniej i w społeczeństwach notuje się mniejszą liczbę zgonów. Ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest wielokrotnie niższe dla osób zaszczepionych niż niezaszczepionych.

Dobrze zaszczepione społeczeństwa rezygnują z części restrykcji, w tym ze ścisłego lockdownu. I nie ma nic dziwnego w tym, że w bardziej mobilnym społeczeństwie, zaraża się więcej osób. W międzyczasie pojawiły się też bardziej zakaźne nowe warianty wirusa, jak delta i omikron. Dzięki temu, że większość zaszczepionych osób nie przechodzi jednak choroby w ciężki sposób, dużo rzadziej prowadzi ona do śmierci.

Szczepienia nie wyeliminują choroby, mają za to doprowadzić do sytuacji, kiedy to COVID-19 stanie się jedną z chorób przechodzonych okresowo, która nie będzie prowadzić do wysokiej liczby zgonów.

Polecamy sprawdzanie podobnych treści i korzystanie z łatwodostępnych baz danych, jak wspierany przez Uniwesytet Oksfordzki OurWorldinData. Można znaleźć tam dane np. na temat poziomu zaszczepienia społeczeństwa na Malcie, ale i znacznie więcej.

Źródła:

  1. https://www.wykop.pl/link/6430259/comment/100197659/#comment-10019765
  2. https://ourworldindata.org/covid-vaccinations?country=OWID_WRL
  3. https://konkret24.tvn24.pl/zdrowie,110/zaszczepieni-vs-niezaszczepieni-dane-o-zgonach-z-covid-19-duzo-mowia,1092047.html
  4. https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/vaccine-efficacy-effectiveness-and-protection
  5. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/vaccine-benefits.html
  6. https://www.science.org/doi/10.1126/science.abe5938

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Maria Dybcio