Nikt nie manipuluje prognozą pogody

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Grafika wstawiona przez użytkownika wykopu sugeruje, że mimo podobnych temperatur – mapa w telewizyjnej prognozie pogody zmieniła kolor. Użytkownik dorzucając swój komentarz „komu małe programowanko?” sugeruje, że prognoza pogody jest zmanipulowana – i celowo wykorzystuje się czerwony kolor, żeby straszyć zmianami klimatu. To typowy przykład dezinformacji propagowanej przez denialistów klimatycznych.

Grafika została zmanipulowana, mapa z 2009 roku pokazuje prognozę na kolejne 3 dni. Mapa z 2019 roku pokazuje temperatury na dany dzień. W 2009 roku w tej samej prognozie pogody była również "czerwona mapka" ilustrując temperaturę. W 2019 roku w programie pojawiła się również "zielona" mapka, pokazując temperaturę na kolejne trzy dni.
691 osób dodało plusik grafice umieszczonej przez użytkownika dominowiak.

Tego rodzaju dezinformacja pojawiła się nie tylko na portalu wykop.pl – znaleźliśmy ją też na portalach takich jak wiocha.pl albo na Twitterze. W przypadku tego ostatniego znajdujemy też inny wariant tej grafiki.

Dezinformacja wrzucona w 2022 roku, zdobyła ponad 500 udostępnień (retweetów) oraz 1711 polubień.
Ta sama grafika wrzucona w 2019 roku przez polityka Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP). Źródłem grafiki był facebookowy profil nacjonalistycznej niemieckiej partii AfD.

Źródłem tej manipulacji jest prawicowa i skrajnie nacjonalistyczna Alternatywa dla Niemiec (niem. Alternative für Deutschland, AfD).

Na czym polega manipulacja?

Źródłem grafiki jest program „Tagesschau” – niemiecki dziennik informacyjny na publicznym kanale ARD. Podczas prognozy pogody pokazywane są różne warianty map. W tym wypadku zestawiono ze sobą mapę odnoszącą się do temperatury, tę czerwonym zabarwieniu i porównano do zielonej mapki pokazującej trzy następne dni. Podgląd na kolejne trzy dni jest zaprojektowany inaczej, ponieważ nie tylko pokazuje temperatury, ale także daje ogólny przegląd pogody (na czerwonej grafice nie ma piktogramów chmur, słońca, piorunów).

Prognozę pogody z 2009 roku można obejrzeć na stronie https://www.tagesschau.de/multimedia/sendung/ts13126.html – jest tam również czerwona wersja mapy.

Teza, że przez ostatnie lata program zmienił kolorystykę by straszyć katastrofą klimatyczną jest nieprawdziwa. W 2009 roku również pokazywano czerwone mapy przedstawiające temperaturę.

Warto też zwrócić uwagę na narrację, która pojawia się często – gdy pokaże się dowody na manipulacyjny obrazek.

Odpowiedź anonima podpisującego się jako Benedykt Korczyński (postać fikcyjna) jest kolejną manipulacją. Intensywność czerwieni faktycznie się zmieniła – w 2005 i w 2014 roku, niestety manipulatorzy zapominają dodać, że nasycenie wszystkich kolorów się zwiększyło (również zielonego oraz niebieskiego). Gdyby niemieckiej stacji zależało jedynie na zwiększeniu efektu poprzez bardziej jaskrawy kolor czerwony inne kolory pozostałyby niezmienione.

Rzeczniczka prasowa niemieckiej stacji telewizyjnej odniosła się do zarzutu o podkręcanie czerwieni w ten sposób: „Oprogramowanie graficzne, wyświetlanie kolorów na monitorach, rozdzielczość monitorów – wszystko to ewoluowało w ciągu ostatnich 20 lat. Wzrosło również spektrum kolorów, które można wyświetlić: im większe spektrum kolorów, tym większy kontrast i tym łatwiej widzom rozpoznać treść grafiki”.

Co więcej kolory w prognozie pogody mogą być inne w zależności od sezonu. Silke Hansen, która kieruje działem pogody w Hessischer Rundfunk i jest odpowiedzialna za mapy pogodowe w „Tagesschau”, powiedziała: „W ciągu roku używamy różnych map, których kolory są dostosowane do spodziewanych temperatur”. Zwykle jest ich cztery – po jednym na każdy sezon. Na przykład zakres temperatur ma inny kolor wiosną niż latem. Ponieważ nasze odczucie 20 stopni w marcu jest inne niż 20 stopni w lipcu.

W 2002 roku 3 stopnie były oznaczone na zielono, w 2022 3 stopnie były oznaczone na niebiesko. Gdyby autorom zależało na „podkręcaniu” temperatur kolorem – 3 stopnie powinny być zielone lub żółte.

Źródła:

https://correctiv.org/faktencheck/2021/06/21/puenktlich-zur-sommerhitze-irrefuehrende-collage-mit-wetterkarten-der-tagesschau-wird-erneut-verbreitet/

https://www.wykop.pl/wpis/66452509/pogoda-klimat-globalneocieplenie-propaganda-komu-m/

https://twitter.com/Arachnidualny/status/1537768030301831168

https://twitter.com/AntonWohlfahrt/status/1538618295296868360

https://correctiv.org/faktencheck/2022/07/01/warum-die-wetterkarten-der-tagesschau-heute-anders-aussehen-als-vor-20-jahren/

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki