Nowe fejki i narracje. Nie, Wołodymyr Zełenski nie hailuje.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Twittera i Facebooka zalewa gigantyczna kampania anty-ukraińskich treści. Część z nich jest absurdalne, inne są dobrze przygotowane. Codziennie w sieci pojawiają się setki fejków po polsku, ich wczorajszy zasięg to 2,5 miliona odbiorców.

Wykres pokazujący zasięg i liczbę wzmianek treści oznaczonych hasłami kluczowymi „UPAina”, „UPAdlina”, „Wołyń”, „Ukraińscy faszyści” i podobnych. 27 lutego ich zasięg to 2.5 miliona odbiorców.

Dominujące narracje to „Ukraińcy to faszyści”, „Ukraińcy dokonują zbrodni wojennych”, „Ukraińcy nienawidzą Polaków”. Ale pojawiają się też nowe – „Ukraińcy są niewdzięczni i odrzucają pomoc z PL”
„Putin jest groźny, ma broń atomową więc nie pomagajmy Ukrainie”. Wszystkie (co oczywiste) mają wzbudzać niechęć bądź wrogość wobec Ukraińców.

Anty-ukraińska narracja nie pojawia się jedynie z nowych kont, to co warte zauważenia – to rosyjską narrację często powielają konta związane z rozpowszechnianiem teorii spiskowych i powielania fake-newsów dot. szczepionek.

Jak wygląda to w praktyce?

W praktyce wygląda to w ten sposób. Konto @AgnieszkaMesa – bardzo aktywnie rozsiewające anty-ukraińskie treści opublikowała ten obrazek. Na szczęście udało nam się to zweryfikować.

To nie jest prezydent Ukrainy – Wołodymyr Zełenski – dodatkowo osoba na zdjęciu nie hailuje. Na zdjęciu widoczny jest Volodymyr Koshovenko, który jest obywatelem Ukrainy ale nie zajmuje żadnego państwowego stanowiska.

Co więcej zdjęcie zostało zrobione pod odpowiednim kątem, faktycznie wygląda jakby Koshovenko hailował, prawda jest jednak inna – co widać na innym ujęciu.

Na drugim zdjęciu widać, że osoba na fotografii nie hailuje a pokazuje trzy palce. Ten gest to tak zwany „trójząb ukraiński”, gest nawiązujący do herbu Ukrainy.

Źródła:
https://www.instagram.com/koshovenkovolodymyr/
https://patrioty.org.ua/politic/promoskovske-lano-telekanal-nash-pokazalo-moi-zhesty-iak-shchos-skhozhe-na-zihu-uchasnyk-marshu-na-chest-dyvizii-halychyna-poiasnyv-skandalnyi-zhest-foto-video-374366.html
https://manipulatori.cz/na-fotografii-neni-volodymyr-zelenskyj/

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki