📣 W mediach społecznościowych pojawiają się nieprawdziwe informacje o tym, że osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 nie mogą oddawać krwi. Mogą – muszą jedynie odczekać od 2 do 14 dni od przyjęcia szczepienia.

Można oddać krew.

W facebookowej grupie Polaków w Niemczech przeczytaliśmy, że niemieckie stacje krwiodawstwa przyjmują jedynie krew niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Według autora wpisu osoby zaszczepione mogłyby nie mieć możliwości oddawania krwi. Na szczęście fałszywa informacja została sprostowana przez innych członków grupy.

Zarówno w Niemczech, jak i w Polsce osoby zaszczepione mogą oddawać krew – obywatele obu krajów są też zachęcani do szczepień. Krwiodawcą nie można jednak zostać od razu po przyjęciu szczepienia.

Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie czytamy, że:

  • Krwi nie mogą oddawać osoby, które przyjęły szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 opartą na mRNA (np. firmy Pfizer/BioNtech,Moderna) mniej niż 48 godzin wcześniej.
  • Zaszczepieni przeciw SARS-CoV-2 szczepionką opartą na niereplikującym adenowirusie (np. firmy AstraZeneca, Johnson&Johnson) nie mogą oddawać krwi przez 14 dni od szczepienia.
  • Czasowy zakaz dotyczy też dawców, u których po podaniu szczepionki na SARS-CoV-2 wystąpiła niepożądana reakcja poszczepienna i trwa 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji.

Jak się okazuje, informacje o tym, że nie można zostać dawcą krwi po szczepieniu krążą w mediach społecznościowych nie od dziś. Poza Facebookiem znaleźliśmy je też na Twitterze. Dodatkowo pojawiają się też wpisy o tym, że nieskażona krew niezaszczepionych w pewnym momencie będzie miała dodatkową wartość.

Niebezpieczny trend.

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych na całym świecie (szczególnie na TikToku) zaczął pojawiać się trend nawiązujący do Harry’ego Pottera i do osób „czystej krwi” – “purebloods”. W powieści występował podział na czarodziejów, którzy uważali się za przedstawicieli lepszej rasy. Jak wiemy, to nie J. K. Rowling pisała o czystości krwi jako pierwsza, a jest to nawiązanie do ideologii nazistowskich Niemiec. Dziś tak właśnie opisują się jednak niektórzy przeciwnicy szczepień.

W narracji antyszczepionkowej można znaleźć bardzo wiele sprzeczności. Z jednej strony pojawiają się nawiązania do terminologii nazistowskiej i wspomnianej czystości krwi. Z drugiej strony osoby, które sprzeciwiają się restrykcjom dla osób niezaszczepionych nazywają je Holokaustem. Jednocześnie wina za pandemię przypisywana jest Żydom. Informacje nasycone tak szokującą terminologią nierzadko mogą zawierać fake newsy, dlatego zawsze warto poddawać je weryfikacji.

Krew jest potrzebna.

Szpitale zawsze potrzebują krwi, dlatego udostępnianie nieprawdziwych informacji może mieć tragiczne konsekwencje. Jak można przeczytać na stronie krwiodawcy.org:

Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją określonej liczby dawców [np. przez zachorowanie lub kwarantannę] Twoja krew jest jeszcze bardziej potrzebna. Centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe procedury, które sprawiają, że oddawanie krwi jest nadal bezpieczne.

Potwierdzamy, że osoby zaszczepione mogą oddawać krew i zachęcamy do pomagania! Najbliższe centrum krwiodawstwa można znaleźć na stronie RCKiK.

Źródła:

  1. https://www.facebook.com/groups/polacyberlinie
  2. https://www.rckik-warszawa.com.pl/aktualnosci/informacja-dla-dawcow-po-szczepieniach-przeciwko-covid-19-3
  3. https://www.vice.com/en/article/7kvywd/unvaccinated-tiktok-purebloods-covid
  4. https://www.wykop.pl/wpis/61898263/ten-wpis-plusuja-tylko-osoby-o-czystej-krwi-za-rok/
  5. https://twitter.com/husar1610/status/1460522335757287425
  6. https://twitter.com/magda_dorota/status/1432283820347297792
  7. https://krwiodawcy.org/koronawirus/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.