馃摚 Prorz膮dowe przeciwniczki aborcji uchwycone na zdj臋ciu nie istniej膮. Grafika kr膮偶y na facebookowych pro-rz膮dowych grupach – wszystkie portrety zosta艂y wygenerowane komputerowo.
Jednym z element贸w naszej pracy jest weryfikacja 藕r贸de艂, z kt贸rych pochodz膮 podejrzane informacje. Ba艅ki informacyjne sprzyjaj膮 b艂yskawicznemu rozpowszechnianiu si臋 wiadomo艣ci, nierzadko nosz膮cych znamiona fake newsa. Tak jest i w tym przypadku.
Na Facebooku g艂贸wnym 藕r贸d艂em informacji jest drugi u偶ytkownik. Widz膮c informacj臋, udost臋pnion膮 przez Pani膮 Janin臋 z Kluczborka, raczej nie zastanawiamy si臋 nad tym, czy wspomniana kobieta w og贸le istnieje. A mo偶e warto? By膰 mo偶e Pani Janina jest botem albo trollem? 馃

Na jednej z prorz膮dowych grup pojawi艂 si臋 kola偶 zdj臋膰 z o艣mioma kobietami, na kt贸rych twarzach wymalowane by艂y symbole 艣rodowiska, sprzeciwiaj膮cemu si臋 aborcji. Wpis ten uzyska艂 bardzo du偶e zasi臋gi (jak na to, 偶e wrzucony zosta艂 przez „zwyk艂e” konto).
Oryginalnie post ma setki polubie艅 i niemal 900 udost臋pnie艅! Podany na grupie zwolennik贸w PiS, uzyska艂 ponad tysi膮c reakcji i 200 komentarzy (na czas zrobienia screena). Trudno policzy膰 realny organiczny zasi臋g tego posta ze wzgl臋du na to, 偶e rozchodzi艂 si臋 wieloma kana艂ami 馃.
Sztuczna inteligencja w s艂u偶bie trolli

Nie przeci膮gaj膮c – wszystkie twarze s膮 wygenerowane komputerowo i pochodz膮 najprawdopodobniej ze strony thispersondoesnotexist.com. To bazuj膮ca na GAN (Generative Adversarial Network) sie膰 neuronowa, ucz膮ca si臋 generowa膰 obrazy na podstawie dost臋pnej bazy 馃. Wida膰, jak du偶y post臋p zrobi艂o to narz臋dzie; jeszcze rok temu nie radzi艂o sobie dobrze z generowaniem z臋b贸w. Dzi艣 ten problem ju偶 raczej nie wyst臋puje. Kilka od艣wie偶e艅 strony pozwala znale藕膰 wr臋cz idealn膮 ludzk膮 twarz. Zdarzaj膮 si臋 jeszcze problemy z w艂osami i t艂em, na kt贸rych to wyst臋puj膮 artefakty.
Wr贸膰my do posta. W komentarzach dominuj膮 nast臋puj膮ce opinie: „To s膮 prawdziwe Polki!”, „艢liczne, szacunek dla was”, „W oczach wida膰 pi臋kno i dobro”, „Bardzo m膮dre i pi臋kne dziewczyny a do tego chrze艣cijanki”. Nie spotkali艣my ani jednego posta, podwa偶aj膮cego prawdziwo艣膰 tego zdj臋cia.
馃憠 Zdj臋cia sztucznie wygenerowane s艂u偶膮 w internecie do trollowania (wielokrotnie dementowali艣my takie fejki), uwiarygodniania przekazu (jako zdj臋cia profilowe do „kont operacyjnych”) czy do rozpowszechniania tre艣ci, takich jak opisana powy偶ej.
Wydawa艂oby si臋, 偶e wszyscy jeste艣my w stanie rozr贸偶ni膰 prawdziw膮 twarz od sztucznej. Problem w tym, 偶e technologia ju偶 dawno sta艂a si臋 – w my艣l Prawa Clarke’a – nieodr贸偶nialna od magii. A ta niezrozumia艂a dla nas magia ma realny wp艂yw na nasze pogl膮dy, postawy i wybory 馃搳.
馃憠 Niczym mantr臋 powtarzamy za ka偶dym razem – zwracajcie uwag臋 na 藕r贸d艂a, j臋zyk komunikat贸w i emocjonalno艣膰 przekazu. Do naszego postulatu dodajemy jeszcze jeden podpunkt – sprawd藕, czy autor s艂贸w w og贸le istnieje.
鉁旓笍 Post, o kt贸rym mowa: https://bit.ly/3nr3fj5
馃憠 Wi臋cej info o GAN: https://bit.ly/32Ki20A
馃數 Strona TPDNE: https://bit.ly/3kzD8ov
鉁旓笍 Bardziej zaawansowany artyku艂 na temat: https://bit.ly/32LH0g3
Aktualizacja:
Poniewa偶 w komentarzach zwr贸cono nam uwag臋 – pokazujemy konkretne przyk艂ady artefakt贸w demaskuj膮cych „prorz膮dowe przeciwniczki aborcji”. To dowody potwierdzaj膮ce, 偶e portrety zosta艂y wygenerowane. Naj艂atwiej dostrzec artefakty przy w艂osach i uszach, zaobserwowa膰 brak ci膮g艂o艣ci linii, dodatkowo na twarze zosta艂 nieudolnie na艂o偶ony „tatua偶” przeciwnik贸w aborcji, 艂amie on perspektyw臋. Kolejna rzecz – warto zwr贸ci膰 uwag臋 na t艂o za tymi postaciami.
Aby powi臋kszy膰 artefakt wystarczy go klikn膮膰.