Raport o detoksie, którego nie było. Efekt głuchego telefonu wśród krytyków Kamińskiego

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

W opublikowanym 20 stycznia 2024 na Youtube nagraniu Jan Piński oraz Tomasz Szwejgiert dyskutują o Mariuszu Kamińskim. Informują widzów, że mają dowód na alkoholizm Kamińskiego, który w chwili publikacji nagrania przebywał jeszcze w radomskim więzieniu. Według Pińskiego wyciekł raport służb więziennych, a w nim potwierdzenie, że osadzony cierpi na chorobę alkoholową.

nagranie opublikowane 20.01.2024 na kanale Jan Piński HISTORIA

Na forach policyjnych znaleźliśmy wpis, którego autentyczność sobie zweryfikowaliśmy i on jest prawdziwy, no i to jest tak, że to co się wydarzyło, dlaczego on wylądował w Radomiu, to Tomek ustalił (…) no bo w Radomiu jest specjalny zespół do zajmowania się ludźmi, którzy mają uzależnienia narkotykowo-alkoholowe.

Jan Piński

Dwaj prowadzący nie podają konkretnego źródła ani nie opisują, w jaki sposób zweryfikowali tę informację – po prostu podają ją jako prawdę, cytują fragment rzekomego raportu, po czym przechodzą do dywagacji nad konsekwencjami uzależnienia. Ze słów Jana Pińskiego wynika, że przytoczony opis jest fragmentem raportu więziennych służb medycznych, który odnalazł na „forach policyjnych”.

wypowiedź opublikowana 22.01.2024 przez konto @oldbojek

Szukając zacytowanego tekstu nie natrafiliśmy na źródła związane z policją, ale identyczną treść znaleźliśmy na innych portalach, między innymi na Joe Monster. Jego użytkownik, @oldbojek, pisze o „wycieku” w mniej definitywny sposób; nie twierdzi, że jest wiarygodny, lecz prawdopodobny: „jestem w stanie w to uwierzyć”. Komentującym odpowiada, że wiadomość dostał „na tel. od zaprzyjaźnionych służb :)”, a zawierała ona też informacje dotyczące Agaty Kornhauser-Dudy, które nie były dla niego przekonujące.

wypowiedź opublikowana 18.01.2024 przez konto Barbara Filipiak

Ta sama wypowiedź została opublikowana kilka dni wcześniej przez konto Barbara Filipiak na facebookowej grupie Wspieramy Donalda Tuska, gdzie zdobyła dużą popularność. Wiadomość została podana dalej przez 97 osób. Informacja o rzekomym delirium tremens Kamińskiego najwyraźniej trafiła w oczekiwania odbiorców, bo próżno szukać głosów podających ją w wątpliwość – chociaż czy w takim wypadku nie jest dziwne, że nie domagano się źródeł i mocnych dowodów na potwierdzenie tezy?

Opis czynności, które więzienni medycy mieli podjąć wobec Mariusza Kamińskiego, pojawił się w bliźniaczej postaci dwa dni wcześniej na portalu X. Wypowiedź o tym samym sensie i strukturze, różniąca się jedynie stylistycznie, została opublikowana przez @DrKermitHouse. Autor tweeta niezwłocznie oznaczył @Jan_Pinski wypominając mu błąd, ale bez odzewu. Wypowiedź @DrKermitHouse z 16 stycznia to prawdopodobnie najwcześniejsza wersja cytowanej w nagraniu informacji.

fałsz: Nie ma żadnego potwierdzenia, że przytoczony raport powstał, a tym samym nie można traktować go jako dowodu. Potwierdziliśmy natomiast, iż zacytowany w nagraniu fragment „raportu” jest rozpowszechniany w mediach społecznościowych w postaci plotki. Wszystko wskazuje, że jego treść oparto na satyrycznej wypowiedzi z portalu X.

Pozostał jeszcze jeden trop – @oldbojek wspomniał, że wiadomość, którą wysłano mu na telefon, nie tyczy się jedynie „raportu” o Kamińskim. Odnaleźliśmy ją wśród komentarzy na portalu wyborcza.biz pod artykułem „Dlaczego tak naprawdę prezydent Andrzej Duda nie chce ułaskawić Kamińskiego i Wąsika? Jest nowa teoria”.

wypowiedź opublikowana 23.01.2024 przez konto @shift

Opublikowaną przez @shift historię awantury w pałacu prezydenckim zostawiamy bez komentarza – przyjrzyjmy się jednak reakcjom, jakie wzbudziła. Podobnie jak w przypadku przytoczonej wcześniej wiadomości z Facebooka, została odebrana pozytywnie: 57 kciuków w górę i tylko 1 w dół. Pod wypowiedzią wywiązała się jednak krótka dyskusja, w której padło fundamentalne pytanie…

dyskusja pod wypowiedzią @shift z 23.01.2024

…a wkrótce też logiczny wniosek.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Tomasz Dytkowski