📣 Zdjęcie wrzucone przez Jana Śpiewaka nie przedstawia talibów. Zdjęcie zostało zrobione w 1983 r., przed powstaniem Talibanu (1994 r).
W poniedziałek 16 sierpnia świat obiegły informacje z oblężonego Kabulu. Tego dnia Jan Śpiewak opublikował też Tweeta na temat rzekomego spotkania Ronalda Reagana z liderami talibów. Z łatwością można udowodnić, że to fejk.
Socjolog i działacz społeczny zamieścił zdjęcie, na którym rzekomo znajdują się były prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan oraz przedstawiciele talibów. Do zdjęcia dodał wpis: „Podzielając demokratyczne wartości i wspierając talibów od 1983 r.”.
To znany fejk, którego w październiku 2019 r. zdementowała już redakcja PolitiFact.
Niezgodnie z prawdą zdjęcie ma przedstawiać prezydenta Reagana na spotkaniu z liderami talibów, do którego miało dojść w czasie jego prezydentury.
PolitiFact donosi, że na podstawie informacji zamieszczonych na stronie internetowej biblioteki i muzeum Reagana zdjęcie zostało zrobione w 1983 r. w czasie spotkania Reagana z afgańskimi mudżahedinami. Taliban powstał dopiero w 1994 r., mężczyźni na zdjęciu z pewnością nie są więc talibami. „Bojownicy o wolność” prowadzili rozmowy z prezydentem o trwającej w tym czasie radzieckiej interwencji w Afganistanie.
Redakcja PolitFact dodaje, że zdjęcie zostało zamieszczone na Twitterze we wrześniu 2019 r. i zostało udostępnione przez ponad tysiąc kont na Twitterze, a także na Facebooku. Zdjęcie krążyło w mediach społecznościowych po tym, kiedy prezydent Donald Trump odwołał rozmowy pokojowe z przywódcami talibów, które miały odbyć się przed rocznicą zamachów z 11 września 2001 r.
Jedna z użytkowniczek Twittera, naukowczyni Nusrat Zahra skomentowała wpis Śpiewaka, pisząc: „Nienawidzę amerykańskiego imperializmu, jak każdy inny człowiek, ale skąd wiesz, że to talibowie? Bo nie noszą garniturów?”.
W związku z dynamicznie zmieniającymi się wydarzeniami w Afganistanie w mediach społecznościowych pojawia się wiele fake newsów. Zanim udostępnisz – lepiej sprawdź źródła!