Rosjanie nie zniszczyli HIMARSów.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Federacja Rosyjska twierdzi, że 24 lipca przy użyciu precyzyjnych pocisków wystrzelonych z Morza Czarnego, zniszczono punkt przeładunkowy, w którym znajdowała się amunicja dostarczona Ukrainie przez USA do zestawów rakietowych HIMARS.

fałsz: Rosjanie przedstawili niewiarygodne i sfabrykowane dowody na zniszczenie HIMARSów. Wiadomość ta została zdementowana przez rzecznika Pentagonu.

1 sierpnia Rossiyskaya Gazeta na swoim portalu opublikowała materiał, w którym generał Igor Konashenkov informuje o zniszczeniu rakiet HIMARS na terenie Ukrainy. Materiał wideo jest opatrzony nagraniem przedstawiającym uderzenie rakiety, które prezentujemy na nagraniu poniżej.

„Dowód” Federacji Rosyjskiej na zniszczenie pocisków HIMARS.

Nagranie przedstawione przez Konashenkova nie dowodzi, że Rosja zniszczyła pociski do HIMARSów. Twierdzeniom tym zaprzeczyła strona Ukraińska oraz rzecznik Pentagonu – Todd Breasseale. To kolejna sytuacja, gdy Rosjanie tworzą zamęt informacyjny wprowadzając w obieg dziesiątki nieprawdziwych bądź nieweryfikowalnych informacji. Wcześniej, podobnej jakości „dowody” publikowano informując o zniszczonych HIMARSach 17 lipca. Na nagraniach widać albo zniszczony budynek albo skutki uderzenia rakietą – ale nie da się stwierdzić, że te pociski były chociaż w pobliżu wyrzutni rakietowych Ukraińców.

https://www.youtube.com/watch?v=WjJDWDx2sC0
„Dowód” Federacji Rosyjskiej na zniszczenie HIMARSów.

Innym przypadkiem, który ma dokumentować sukces Rosjan w walce z Ukraińcami jest to zdjęcie – kolportowane szeroko na kanałach komunikatora Telegram. Na zdjęciu widać zniszczoną ciężarówkę, która jest podobna – lecz nie identyczna do HIMARSów.

Na zdjęciu trzeba zwrócić uwagę okienka frontowe w pojeździe – jak widać na zdjęciu okna są tej samej wielkości. W przypadku HIMARSów okna nie są symetryczne, są w różnych rozmiarach i między nimi jest większa przerwa. Zniszczony pojazd to M1083A1P2 – mogący przewozić haubice, broń lub wyposażenie innego rodzaju.

Kto rozprzestrzenia rosyjską propagandę?

Ważną rolę w powielaniu rosyjskiej narracji w Polsce pełni portal dziennik-polityczny.com, który w sposób jawny i bezpośredni powiela jednostronnie putinowską propagandę. Bardzo prawdopodobne, że jest to strona zarządzana z Rosji – na co wskazywały już redakcje oko.press, fakenews.pl oraz demagog.pl.

Sama strona została założona w 2014 roku – w roku gdy Federacja Rosyjska dokonała aneksji Krymu. Od tamtej pory regularnie publikuje pro-rosyjskie i anty-amerykańskie treści. Część materiałów publikowanych przez Niezależny Dziennik Polityczny to kopie artykułów z innych stron internetowych wzbogaconych o dodatkowy kłamliwy komentarz. Od lat pojawiały się tam antyukraińskie i antyamerykańskie materiały dezinformacyjne.

Strona to nie wszystko – portal posiada własny kanał na telegramie. Został on utworzony znacznie później, 24 sierpnia 2021 roku. Obecnie dociera do ponad 11 tysięcy subskrybentów – powielając prorosyjskie przekazy. Nie ominęło to rzecz jasna materiałów dotyczących HIMARSów – od sfabrykowanych zdjęć po „informacje” o tym, że HIMARSy strona Ukraińska odsprzedaje Rosjanom.

Oryginalne zdjęcie zrobione podczas pokazu wojskowego w Japonii oraz manipulacja „Niezależnego dziennika politycznego”.

Źródła:
https://oko.press/polskie-fejki-rosyjska-dezinformacja/
https://rg.ru/2022/08/01/mo-rf-v-harkove-unichtozheny-dve-amerikanskie-puskovye-ustanovki-rszo-himars.html
https://www.reuters.com/world/europe/russias-shoigu-says-6-ukrainian-himars-systems-destroyed-interfax-2022-08-02/
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28751739,szojgu-przekonywal-ze-rosjanie-zniszczyli-wyrzutnie-himars.html
https://fakehunter.pap.pl/raport/5df9918b-c7e7-4c96-a423-3b09a7c5ff74
https://fakenews.pl/polityka/rosyjskie-trolle-wziely-na-cel-wojsko-polskie/
http://u.afp.com/wypv
https://pisz.policja.gov.pl/o16/aktualnosci/59964,Oswiadczenie-w-sprawie-nieprawdziwych-informacji-ktore-pojawily-sie-na-portalu-D.html
https://demagog.org.pl/fake_news/nie-amerykanscy-zolnierze-nie-bija-polakow-w-orzyszu/

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki