Państwowe spółki wytwarzające energię zainicjowały manipulacyjną kampanię krytykującą politykę klimatyczną Unii Europejskiej oraz obarczającą UE winą za zwiększające się koszty energii. Jednocześnie w reklamach brakuje danych oraz nie ma informacji, że została zasponsorowana przez podmioty państwowe.
Nie pierwszy raz piszemy o manipulacjach w kontekście cen energii – prostowaliśmy już zmanipulowany artykuł Łukasza Warzechy. Teraz musimy zająć się reklamami, które pojawiły się w prasie – a od jutra do końca lutego będą również wyświetlane w telewizji i dodatkowo pojawią się na billboardach w całej Polsce.
Kto wydaje miliony żeby oczernić UE?
Reklama, która pojawiła się np. w TeleTygodniu jest ciekawa i warta wyjaśnienia z dwóch powodów. Nie chodzi tylko o manipulację danymi – zajmiemy się tym oczywiście w kolejnych akapitach.
Warto jednak przyjrzeć się i zwrócić uwagę na to, że w materiale reklamowym nie jest jasne kim jest nadawca. Polskie Elektrownie to nazwa, która nie mówi zbyt wiele – brakuje też adresu internetowego czy jakiegokolwiek odwołania, które pozwoliłoby zweryfikować kto stoi za tą manipulacją.
Wpisując „Polskie Elektrownie” w Google nie znajdziemy nic co odsyłałoby nas do strony autorów tej kampanii – tak jakby twórcom zależało na tym żeby jak najbardziej zamaskować udział państwowych spółek w kampanii oczerniającej Unię Europejską.
Dopiero dociekliwy internauta, który natknie się na Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie być może odnajdzie na stronie aktualności wpis o tytule „Projekt Edukacyjny”.
Po nitce do kłębka – trafimy na podstronę i dowiemy się w końcu, że „projekt edukacyjny” jest realizowany przez państwowe spółki: Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Połaniec, PGE GiEK oraz PGNiG Termika.
Jak to jest z tymi kosztami emisji CO2
Zacznijmy więc od tego, że ceny uprawnień do emisji CO2 odgrywają rolę w cenie energii, ale ich wpływ jest wielokrotnie niższy niż np. wpływ cen gazu z którego energia jest produkowana. Pokazuje to wykres (dane dla całej UE).
Oczywiście nadal ok. 70% miksu energetycznego Polski to węgiel. Twierdzenie jednak, że cena uprawnień stanowi 60% rachunku nie jest prawdą. Ten procent to udział opłat ETS w koszcie samej energii, liczonym po cenie hurtowej. Koszt energii to mniej niż połowa rachunku za prąd – doliczane są do niego jeszcze opłaty dystrybucyjne, opłata mocowa trafiająca głównie do elektrowni węglowych, opłaty na rozwój OZE i kogeneracji (ok 10x mniejsze niż opłata mocowa) oraz VAT.
A więc w rachunku ceny uprawnień nie stanowią 60% a około 1/3 kwoty. I nie jest to „wina polityki klimatycznej”, tylko wina zaniedbań Polski, która od lat opiera się przed odchodzeniem od paliw kopalnych i rozwijaniem odnawialnych źródeł energii, mimo że cele i mechanizmy funkcjonowania ETS są doskonale znane.
Biorą dotacje na zieloną energię i wydają pieniądze podatnika na krytykę UE
Wszystko jest tym bardziej oburzające ponieważ spółki wydają miliony złotych na manipulacyjną kampanię oczerniającą UE i jednocześnie… same ubiegają się o unijne fundusze.
Na stronach spółek nie znajdziemy informacji o „projekcie edukacyjnym”. Co więc znajdziemy? Na przykład informację ile milionów złotych dostało PGE Termika z funduszy UE na modernizację sieci ciepłowniczych. Albo informację o tym ile milionów złotych uzyskał Tauron Wytwarzanie z budżetu UE na stworzenie farmy fotowoltaicznej. Albo informację o tym ile milionów zł z budżetu UE dostała Enea Połaniec na moderację pomp wody chłodzącej.
Źródła:
https://ember-climate.org/commentary/2021/03/15/pep2040/
https://www.tauron-wytwarzanie.pl/farma-fotowoltaiczna-myslowice
https://www.ptep.pl/o-nas/inwestycje-i-remonty/projekty-unijne/lata-2018—2022
https://www.polskieelektrownie.com.pl
https://ember-climate.org/commentary/2021/10/14/soaring-fossil-gas-costs-responsible-for-eu-electricity-price-increase/
https://ec.europa.eu/clima/eu-action/european-green-deal/delivering-european-green-deal/social-climate-fund_pl
https://instrat.pl/wp-content/uploads/2020/11/CE_Instrat_Monopol-weglowy-z-problemami_23.11.2020.pdf
https://www.wykop.pl/wpis/63398811/ostatnia-strona-gazetki-tele-tydzien-klimat-ue-ene/