Stanowisko ogniowe w szpitalu w Mariupolu? To fejk!

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

W mediach społecznościowych i na wielu stronach internetowych rozpowszechniane są informacje, że ukraińskie siły zbrojne są odpowiedzialne za ostrzał szpitala dziecięcego w Mariupolu. „Formacje wojskowe Ukrainy, wycofując się i wystrzeliwują jak najwięcej niewykorzystanych pocisków w infrastrukturę cywilną” – pisze portal NewsFront w wiadomości o ostrzale szpitala. Kanały telegramowe przyznają, że nalotu dokonały rosyjskie siły zbrojne, ale publikują stwierdzenia, że stało się to ​​dopiero kiedy „po wypędzeniu całego personelu szpitala położniczego w mieście Mariupol, Siły Zbrojne Ukrainy zorganizowały w nim stanowisko ogniowe .” Takie informacje podał w swoim przemówieniu 7 marca przedstawiciel Rosji w ONZ Wasilij Nebenzya.

Rada miejska Mariupola poinformowała, że ​​rosyjskie samoloty celowo zbombardowały szpital dziecięcy w mieście. W rzeczywistości nalot uderzył w teren szpitala miejskiego nr 3 w centrum Mariupola, a nie w szpital położniczy nr 1, jak można zobaczyć np. w mediach społecznościowych. Można to zweryfikować analizując geodane szpitala. Zgodnie z mapą terenu,  szpital nr 3 Mariupola składa się z kilku budynków, w tym przychodni dziecięcej i poradni kobiecej. Zdjęcia dziecięcego szpitala konsultacyjno-diagnostycznego na mapach Google wskazują, że to właśnie te budynki, pomalowane na żółto i zielono, można zobaczyć na jednym z wideo po nalocie. Naoczni świadkowie z miejsca zdarzenia twierdzą, że epicentrum wybuchów znajdowało się na dziedzińcu między budynkami szpitala położniczego i oddziału pediatrycznego – pisze Ukraińska Prawda.

Kanał telegramowy Administracji Miejskiej Mariupola opublikował również krótkie wideo o skutkach bombardowania. Odnotowali, że w wyniku nalotu zniszczeniu uległy również budynki Państwowej Politechniki Azowskiej oraz restauracji „Syto-Pijano”, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie szpitala miejskiego nr 3 w centrum Mariupola.

Stwierdzenia, że szpital nie działał w czasie uderzenia i że nie było tam ani lekarzy, ani pacjentów, też są fałszywe. Serwis informacyjny Mariupola 0629, powołując się na szefa Donieckiej administracji wojskowej Pawła Kirilenko, stwierdza, że 17 kobiet zostało rannych w wyniku nalotu. Zdjęcia z ich ewakuacji z zawalonego budynku można zobaczyć w materiale 0629.

 Źródła:
https://www.stopfake.org/ru/fejk-ukrainskaya-armiya-otvetstvenna-za-obstrel-detskoj-bolnitsy-v-mariupole/
https://t.me/rusmonstr/22096
https://news-front.info/2022/03/09/v-mariupole-vfu-otstupaja-vypuskajut-maksimalno-nezadejstvovannyh-snarjadov-po-grazhdanskoj-infrastrukture/
https://www.pravda.com.ua/rus/news/2022/03/9/7329805/

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki