Stare zdjęcie osiedla z Niemiec robi kolejne okrążenie po sieci

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Użytkownik Twittera @RemekRemkowski opublikował wpis na platformie X, próbując przekonać innych, że sfotografował nowo powstające osiedle „Słoneczne Tarasy”. To nieprawda.

Wpis użytkownika @RemekRemkowski z 02.11.2023

Dzięki wyszukiwaniu obrazem odnaleźliśmy dziesiątki postów wykorzystujących to samo zdjęcie. Część postów jawnie wprowadzała w błąd już wcześniej na Twitterze. Fotografia nie została zrobiona w listopadzie 2023 roku a ponad rok temu (o czym pisał również Konkret24).

Na fotografii widzimy bloki, które powstały w Niemczech a nie Polsce. Zdjęcie przedstawia osiedle pod adresem Schlierbergstrasse 35 we Fryburgu. Potwierdzają to dostępne zdjęcia satelitarne z marca 2022 roku. Co więcej dzięki temu widać, że zdjęcie nie przedstawia dwóch budynków a jeden, o specyficznym kształcie.

Budynek wywołał kontrowersje wśród niemieckich użytkowników mediów społecznościowych, pisała o nim również lokalna prasa. Ostatnim fałszywym elementem przewijającym się w komentarzach pod zdjęciem – to złe usytuowanie balkonów. Oczywiście nikt nie polemizuje z oceną budynku, na zdjęciu jednak nie są widoczne balkony a klatka schodowa. Budynek jest „galeriowcem” czyli posiada zewnętrzną klatkę schodową, z której bezpośrednio wchodzi się do mieszkań. Tego rodzaju rozwiązania można spotkać również w Polsce.

fałsz: Zdjęcie jest prawdziwe ale nie pochodzi z Polski zaś osiedle nie nazywa się „Słoneczne Tarasy”. To stara fotografia przedstawiająca galeriowiec pozbawiony balkonów, czyli budynek z zewnętrzną klatką schodową. Fotografia została przedstawia budynek z Fryburga w Niemczech. Biorąc pod uwagę wszystkie elementy – oceniamy opublikowany wpis jako fałsz.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki