fałsz: To fałszywe zdjęcia Putina – a właściwie grafiki wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Zdarzenie, które przedstawiają nigdy nie miało miejsca.
Kilka godzin temu konto @EvaTrmx86qc7r opublikowało grafiki przedstawiające upadającego Władimira Putina. Grafika została udostępniona dalej ponad tysiąc razy, dotarła do niemal pół miliona użytkowników i została polubiona ponad osiem tysięcy razy. Problem polega na tym, że to tylko efekt pracy algorytmu sztucznej inteligencji. Autorka pytana przez odbiorców wprowadzała w błąd twierdząc, że to prawdziwe zdjęcia prezydenta Federacji Rosyjskiej.
Przeszukując internet trafiliśmy na jedno z opublikowanych zdjęć w lepszej jakości, nie jest też ono ucięte.
Na pełnej grafice, opublikowanej już w marcu, widać już niedoskonałości wygenerowanego obrazu. Poza tym, że na grafice znajdziemy dwóch Putinów to są też inne elementy, które wskazują że nie mamy do czynienia ze zdjęciem.
Sztuczna inteligencja ma jeszcze problemy z perspektywą, ilością placów u rąk czy – jak widać na przykładzie powyżej ilością nóg krzeseł. Na drugiej z grafik możemy poznać, że materiał nie jest prawdziwy przyglądając się właśnie wyglądającej w nienaturalny sposób ręce.
Kolejnym sposobem weryfikacji jest skorzystanie z narzędzia Maybe’s AI Art Detector. Narzędzie nie daje 100% odpowiedzi – ale jest pewną wskazówką. Jak widać na załączonym zrzucie ekranu – grafika otrzymała 64% szans na wygenerowanie przez AI. W tym wypadku warto dać szansę jeszcze klasyfikatorowi AI or not. Warto jednak wziąć pod uwagę – że tego rodzaju narzędzia mogą się mylić i nie zawsze będą miały rację.
Ostatnią i najlepszą metodą weryfikacji jest sprawdzenie innych wiarygodnych mediów. Jeśli kontrowersyjne „zdjęcie” opublikował nieznany profil – zaś duże agencje informacyjne (Reuters, AFP) milczą – to jest spora szansa, że oglądacie fałszywe zdjęcia Putina – wygenerowane przez sztuczną inteligencję lub przynajmniej internetowego trolla.