Szwedzkie prezenterki noszą hidżab? To manipulacja.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

📣 Szwedka nosząca hidżab i prezentująca pogodę to fragment eksperymentalnego programu. Program był wyemitowany w 2008 roku, miał 8 odcinków. Prezenterki prognozy pogody w telewizji SVT nie noszą hidżabu ani burek.

Opisywaliśmy już manipulacje i fakenewsy pojawiające się na portalu Wykop.pl. Niestety podobnie będzie i tym razem. Dziś zajmiemy się „wykopaliskiem”/publikacją widoczną na stronie głównej portalu o znaczącym tytule „Szwedzka vs Iracka prognoza pogody”.

Zamieszczony w portalu filmik nie jest nowy, na youtubie został opublikowany w 2017 roku na koncie użytkownika „aoflex”. Jednak użytkownik dodał go teraz – po latach – na Wykop.

Kontekst materiału jest oczywisty – prezenterki w szwedzkiej telewizji noszą hidżab. W komentarzach (na wykopie oraz youtubie) znajdziemy narzekania na „upadek zachodniej cywilizacji” oraz solidną porcję rasizmu i treści anty-muzułmańskich. Użytkownicy są oburzeni, że kobieta w hidżabie prowadziła prognozę pogody.

Manipulacja krążąca po sieci.

Przyjrzyjmy się jednak materiałowi dokładniej – w lewym rogu ekranu widzimy pasek z nazwą szwedzkiego publicznego nadawcy SVT. Gdy sprawdzimy aktualne programy SVT nie zobaczymy prowadzących w burkach i hidżabach.

Przykładowe nagranie prognozy pogody w telewizji SVT.

Skąd wzięło się to nagranie?

Materiał opublikowany na Wykopie to manipulacja. Nagranie z kobietą noszącą hidżab nie było „standardową” prognozą pogody emitowaną po wiadomościach. Nie jest to też codzienna praktyka by prezenterki nosiły hidżaby czy burki. To co widzimy to część eksperymentalnego programu HalalTV, gdzie urodzone w Szwecji muzułmanki (min. studentka medycyny, higienistka stomatologiczna) relacjonują wiadomości z własnej perspektywy. Częścią programu była też prognoza pogody. Powstało 8 odcinków tego programu.

Podsumowując – nagranie pochodzi sprzed 13 lat, przedstawia fragment dawno zdjętego z anteny eksperymentalnego programu i na jego podstawie nie można wyciągać ogólnych wniosków dotyczących tego jak wygląda prognoza pogody czy inne programy informacyjne.

Nagła zmiana

Innym aspektem sprawy jest źródło tej manipulacji. Kanał youtubowy na którym znajduje się nagranie nie jest aktywny (ostatnio opublikowany materiał został wrzucony rok temu) ale od 2011 roku publikował nagrania wykładów. Jednak w 2017 roku coś się zmieniło i użytkownik zaczął publikować publikować jedynie antymuzułmańskie treści – porzucając dawną formułę. Ciężko nie ulec wrażeniu, że youtuber uległ radykalizacji. Polecamy artykuł dot. radykalizmu i polaryzacji Anny Mierzyńskiej.

W momencie publikacji materiał na wykopie posiada niemal 8 tyś. wyświetleń, ponad 500 osób uznało go za wartościowy i „wykopało go” na stronę główną. Pod materiałem jest ponad 140 komentarzy.

Źródła:

  1. https://www.snopes.com/fact-check/weather-report-sweden-iraq/
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Halal-TV
  3. https://www.thelocal.se/20081104/15446/
  4. https://www.wykop.pl/link/6334169/szwedzka-vs-iracka-prognoza-pogody/

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki