Po sieci krąży nagranie przedstawiające ekipę filmującą leżącego na chodniku chłopca. Dookoła widoczne są ślady sztucznej krwi. Wyraźnie widać, że sytuacja jest bezpieczna – ludzie rozmawiają, a chłopiec poprawia pozycję i układa sobie ręką włosy. Nagranie zostało udostępnione na Telegramie z komentarzem: „Żydzi inscenizują zdjęcia ofiar”.
Kanał, na którym znaleźliśmy ten klip, w ramce „description” pisze o sobie: „klasyczna rzeźnia, w której zarzyna się Polaków… chociaż sami Polacy tego nie zauważają i są przekonani, że mieszkają w swoim państwie… i coś znaczą”. Telegram jest platformą praktycznie wolną od moderacji. Choć znajduje wiele pożytecznych zastosowań, jest też miejscem, w którym zaczynają swoje medialne życie liczne fałszerstwa. Najłatwiej poznać je po nagromadzeniu dużej ilości informacji oraz mętnej, paranoicznej retoryce – dokładnie takiej, jak przytoczona powyżej.
Z nagrania wycięliśmy pierwszą klatkę i sprawdziliśmy inne źródła, w których została zapisana przez wyszukiwarki. Tym sposobem dowiedzieliśmy się, że identyczny klip opublikowało w październiku konto @CzeKuku2. Inny użytkownik skomentował wtedy na X: „a która to ze stron, bo ja ich nie rozróżniam”. Jak pokażemy za chwilę, jego wątpliwość świetnie oddaje losy tego nagrania.
Znaleźliśmy też bardzo podobne nagranie udostępnione przez @matan.tal – elementy otoczenia oraz osoby na planie dowodzą, że przedstawia tę samą scenę, lecz sfilmowaną w innym momencie i z innej perspektywy. Tym razem opis sugeruje, że nagranie jest dowodem na manipulacje Hamasu. Na obraz nałożono napis „fałszywa wiadomość od #hamas! UDOSTĘPNIJ” oraz dodano komentarz: „oto jak #hamas tworzy fałszywe nagrania. Podziel się prawdą ze światem”. Tuż obok TikTok wyświetlił starszą o pół roku wersję tej samej sceny, którą udostępniło konto @awawdehproduction. Napisano pod nią po arabsku: „za kulisami kręcenia krótkiego filmu opowiadającego historię małego więźnia Ahmada Manasry”. Na tym samym profilu znajduje się również klip, który znamy z telegrama. Wszystko wskazuje, że @awawdehproduction jest pierwszym źródłem znalezionych filmów, a inne konta korzystały z nich dodając sprzeczne informacje.
Oba nagrania pochodzą z planu palestyńskiego krótkiego metrażu „Empty Place„. Film odnosi się do ataku na dwóch Izraelczyków w Pisgat Ze’ev, którego w 2015 dokonali bracia Hassan Khalid Manasra i Ahmad Manasra. Ahmad został potrącony przez samochód i schwytany, a jego brat zginął zastrzelony przez policję. Chociaż wydarzenie jest częścią konfliktu izraelsko-palestyńskiego, to poświęcony mu film nie jest dowodem na inscenizowanie zdjęć ofiar przez którąkolwiek ze stron.
manipulacja: Przytoczone nagrania są prawdziwe, lecz przedstawiają plan zdjęciowy palestyńskiego filmu krótkometrażowego, a nie działania propagandowe. Używanie ich jako argumentu kwestionującego ofiary zarówno po stronie Izraela, jak i Palestyny, to próba manipulowania opinią publiczną.