To deepfake. Generał wojsk lądowych Ukrainy nie wzywa do protestów przeciwko prezydentowi.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Wałerij Załużny jest generałem Wojsk Lądowych Ukrainy a od 2021 roku naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu ostatnich 24 godzina w sieci zaczęły pojawiać się sfałszowane materiały wideo, w których Załużny namawia Ukraińców do wyjścia na place i protestów przeciwko prezydentowi Zełeńskiemu. Konta, które udostępniają tego deepfake w większości wcześniej promowały rosyjską dezinformację lub udostępniają dalej takie konta.

wpis opublikowany 8.11.2023 na koncie @MarcinChociej

Przyjrzyjmy się jednak samemu nagraniu. Filmik, który miał wzbudzać panikę w Ukrainie i sugerować morderstwo polityczne tak naprawdę bazuje na nagraniu z lutego 2022 roku. Dowódca sił zbrojnych Ukrainy nie wypowiedział tych słów, filmik został sfałszowany przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która była w stanie sklonować głos i zmodyfikować obraz. Podobny przykład miał miejsce już jakiś czas temu gdy w sieci opublikowano fałszywe filmiki Zełeńskiego, który miał wzywać obrońców do poddania się. Opisywał to min. Tygodnik Powszechny.

Zestawione nagranie fałszywe, opublikowane w ciągu ostatnich 24h i nagranie z 2022 roku.

Porównaliśmy stare nagranie z nowym, mimo sfałszowanego ruchu ust i głosu pewne elementy nie uległy zmianie. Możemy porównać chociażby postawę, kadr, ułożenie rąk i ciała czy fałdy na ubraniu – co niezbicie dowodzi, że nagranie to jest zmanipulowane.

fałsz: Wałerij Załużny, generał Wojsk Lądowych Ukrainy oraz naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy nie wezwał do protestów, wyjścia na place i zaprzestania wykonywania rozkazów. Publikowany materiał to deepfake.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki