To nie jest protest przeciwko pomocy Ukrainie.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Konto wielokrotnie rozpowszechniające prorosyjską propagandę opublikowało materiały mające ilustrować protesty na Słowacji. Słowacy mieli rzekomo protestować przeciwko pomocy „Ukronazistom”.

Na obrazku: Na Słowacji protesty przeciwko zubożenia państwa na koszt pomocy ukronazistom. Ludzie są wściekli, że nie stać ich na żywność i ogrzanie mieszkania, podczas gdy ich pieniądze wysyła się nazistom. Kiedy w Polsce ludzie się obudzą?
twitterowe konto „MinisterstwoPrawdy”, 22.12.2022

fałsz: Przedstawione nagrania nie przedstawiają protestów przeciwko pomocy Ukraińcom.

Materiał wideo zamieszczony przez konto „Ministerstwo Prawdy” to nagrania z protestów, które odbyły się w październiku 2020 roku. W protestach wzięło udział ok. 400-500 osób i były skierowane przeciwko obostrzeniom dotyczącym pandemii COVID-19.

Pierwszy wrzucony materiał udało nam się znaleźć w sieci w kilku wariantach – nagranie klęczącego mężczyzny, który próbuje zatrzymać policyjną armatkę wodną znajdziemy na YouTube. Jest też drugie ujęcie na tę samą scenę. Oba nagrania zostały wrzucone do sieci w 2020 roku i relacjonowały protest.

Oczywiście nie trzeba być detektywem, żeby nabrać podejrzeń do materiału opublikowanego przez „Ministerstwo Prawdy”. Uwagę powinna zwrócić nie tylko mowa nienawiści skierowana wobec Ukraińców – ale także samo nagranie. Na materiałach wideo widzimy drzewa, na których są liście – bez żadnej weryfikacji i szukania materiału można stwierdzić, że wrzucone materiały wideo nie pochodząc z końcówki grudnia tego roku.

Materiał dotyczący rzekomych protestów na Słowacji pojawia się w polskiej sieci nie tylko poprzez Twittera. Dezinformacja trafia do polskojęzycznego internetu również poprzez prorosyjskie kanały w aplikacji Telegram. W każdym przypadku wykorzystywane są te same nagrania by wykreować nieistniejący protest, przeciwko pomocy Ukraińcom.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki