To nie są ukraińskie medale za zajęcie Krymu!

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Zarówno certyfikat, jak i sam medal są fałszywe. Świadczy o tym wygląd medalu, a także liczne błędy w tekście certyfikatu.

Użytkownicy sieci aktywnie rozpowszechniają zdjęcia rzekomo ukraińskiego medalu „za zajęcie Krymu”, który miałby być przyznawany wojskowym Sił Zbrojnych Ukrainy za pomyślne zajęcie Krymu i Donbasu. Medale te zostały rzekomo znalezione w wojskowych biurach poborowych w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim.

Publikacje donosiły, że Ukraina podobno planuje operację „przejęcia Krymu” wiosną 2022 roku przy wsparciu państw NATO. „Mogą one (znalezione medale – red.) potwierdzać informacje wywiadu o ataku na Krym przygotowywanym jeszcze przed rosyjską operacją specjalną” – napisała propagandowa agencja RT na swoim kanale w Telegramie.

Medal ten, jak również jego certyfikat, jest fałszywy. Świadczy o tym szereg znaków.

Na zdjęciach, które krążą w sieci, widać medal w formie godła Sił Zbrojnych Ukrainy – prostego krzyża równobocznego o rozbieżnych bokach. Znajduje się na nim kompozycja broni wojskowej (miecz i buzdygan) oraz godło Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeśli porównamy ten „medal” z prawdziwymi medalami przyznawanymi ukraińskim wojskowym, zobaczymy, że nie jest on zgodny z ustalonymi kanonami – takimi jak medal „Za nienaganną służbę” i medal „Za wojskową służbę Ukrainy”.

Sfałszowano nawet certyfikat medalu. O tym, że dokument jest fałszywy, świadczą liczne błędy w tekście. Nie używa się pojęcia „rozkaz prezydenta Ukrainy”, natomiast poprawne pod względem prawnym jest pojęcie „dekret prezydenta Ukrainy”. Wystąpił również błąd w pisowni inicjałów prezydenta Ukrainy. Dokument wymienia inicjały Zelenskiego jako „V.A.”, co odpowiada „Vladimir Aleksandrovich” w języku rosyjskim, ale w języku ukraińskim inicjały te powinny być zapisane jako „V.O.”(Wołodymyr Oleksandrowycz).

Ponadto, zakładając, że taki medal mógł w ogóle istnieć, użycie słowa „zdobycie” w odniesieniu do Autonomicznej Republiki Krymu jest niewiarygodne. Wiosną 2014 roku Federacja Rosyjska zaanektowała ukraiński półwysep Krym. Dla Ukrainy Krym jest tymczasowo okupowany przez Rosję. Rząd ukraiński wielokrotnie podkreślał, że Ukraina i społeczność międzynarodowa współpracują w celu zwrotu Krymu Ukrainie poprzez działania niewojskowe – dyplomację, międzynarodową presję na Rosję i politykę sankcji. Użycie słowa „zdobycie” jest więc zgodne z propagandową retoryką Kremla.

Widać, że „certyfikat” został wydrukowany na drukarce, natomiast na samym dokumencie brakuje serii i numeru medalu, podpisu i pieczęci Prezydenta Ukrainy. Ponadto, jak dotąd, w Siłach Zbrojnych Ukrainy nie istnieje wewnętrzne odznaczenie, które byłoby przyznawane specjalnie za zasługi bojowe w czasie wojny.

Od początku agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę kremlowska propaganda aktywnie rozpowszechnia dezinformację, jakoby Ukraina planowała siłą zwrócić okupowane przez Rosję terytoria obwodów ługańskiego i donieckiego oraz Krym lub przygotowywała wojnę przeciwko Rosji lub Białorusi.

Źródła:
https://www.stopfake.org/ru/fejk-najdeny-ukrainskie-medali-za-vzyatie-kryma/
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1952776428241722&id=100005281515660
https://t.me/rt_russian/101739?single
https://uk.wikipedia.org/wiki/Медаль«Забездоганнуслужбу»(Україна)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Medal_„Za_wojskową_służbę_Ukrainie”
https://vechirniy.kyiv.ua/news/58289/

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar joanna