Tomasz Cukiekrnik i DoRzeczy: „Unia zniszczyła puszczę”. To fejk.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

📣 Unia Europejska nie zniszczyła Puszczy Białowieskiej. Artykuł Tomasza Cukiernika w najnowszym „Do Rzeczy” jest pełen manipulacji na temat UE i ochrony puszczy.

W najnowszym tygodniku DoRzeczy pojawiła się seria manipulujących artykułów dot. Unii Europejskiej. Bierzemy pierwszy z nich na warsztat a w najbliższych dniach opublikujemy sprostowanie kolejnego dezinformującego materiału. Najnowszy tekst zatytułowany „Unia zniszczyła puszczę” to kolejny z serii dezinformujących materiałów mających wzbudzać anty-unijne nastroje.

Tomasz Cukiernik zarzuca Komisji Europejskiej zniszczenie puszczy poprzez nakazanie rządowi PiS zatrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej i dowodzi, że to kolejny przykład na to, że „członkostwo Polski w Unii Europejskiej szkodzi”.  Zacznijmy więc od początku i skupmy się na faktach.

Dlaczego rozpoczęto wycinkę?

Powodem rozpoczęcia wycinki w Puszczy Białowieskiej był rozrost populacji kornika drukarza atakującego świerki. Leśnicy rozpoczęli wycinkę tak by zatrzymać kornika przed zaatakowaniem drzew. W gospodarce leśnej kornika drukarza traktuje się jako szkodnika, który zagraża produkcji drewna – żeby go powstrzymać wycina się minimum 80% zaatakowanych drzew. Oczywiście wycięte drewno jest jednocześnie sprzedawane – walka jest więc dla państwowej spółki bardzo opłacalna i przynosząca korzyści finansowe.

Czy wycinka uschniętych drzew coś dawała?

Nie, wycięcie uschniętego drzewa nie mogło pomóc w walce z kornikiem drukarzem – gdy drzewo uschło nie ma tam już kornika. Jest tam za to tysiące innych organizmów. W tym naturalni wrogowie kornika drukarza – np. przekrasek mróweczka. 

Skąd wziął się kornik drukarz?

Ten chrząszcz jest z nami od bardzo dawna, jego obecność jest naturalna. Przez ostatnie 100 lat obserwujemy fale rozrostów i spadku populacji kornika. Każdorazowo kornik zabija tylko część świerków nie zagrażając ekosystemowi puszczy. Obecna fala kornika jest częściowo spowodowana działalnością leśników – którzy przez lata wycinali drzewa liściaste i sadzili świerki na terenach sąsiadujących z puszczą. Dodatkowo Puszcza Białowieska była odwadniana – co doprowadziło do osłabienia świerków, które były łatwiejsze do zaatakowania przez kornika.

Dlaczego Komisja Europejska zainterweniowała? Czy nie powinniśmy walczyć z kornikiem drukarzem?

Nie powinniśmy. Na obszarach leśnych nastawionych na produkcję drewna kornika można uznać za szkodnika. Puszcza nie służy jednak do pozyskiwania drewna – a kornik jest naturalnym elementem ekosystemu.

Tomasz Cukiernik patrzy na Puszczę oczami plantatorów drewna i w zwalonej kłodzie widzi marnujący się surowiec nie dostrzegając, że martwe drewno jest niezbędne dla mnóstwa gatunków grzybów, owadów i ptaków, które nie występują w lasach gospodarczych. Dlatego wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej było zasadne.

Czy Unia zniszczyła puszczę?

Nie. Oczywiście zdjęcia fragmentów puszczy z powalonymi drzewami mogą wyglądać na zniszczone – ale to tylko powierzchowna obserwacja. Puszcza Białowieska dalej istnieje a zaatakowane obszary przez kornika drukarza będą się w sposób naturalny odradzać. Odradza się wg. własnej dynamiki, z takim składem gatunkowym, jaki natura uzna za najbardziej odpowiedni do danych warunków środowiskowych. Dla przyrodników to jest ogromna wartość, bo mogą obserwować te naturalne procesy, w tym to, jak las naturalny reaguje na zmiany klimatu – a to jest bezcenna wiedza. 

Natomiast dla leśników jest to strata przestrzeni, bo zamiast użytecznego świerka rośnie tam sobie grab i inne gospodarczo nieprzydatne. Dodatkowo – co warte dodania – kornik atakuje tylko dorosłe świerki – drzewa liściaste i młode świerki nie są obiektem zainteresowania kornika.

To nie pierwszy raz

Autor tekstu Tomasz Cukiernik nie pierwszy raz jest krytyczny wobec UE i nie pierwszy raz balansuje również na granicy dezinformacji – przedstawiając bardzo stronnicze i nieprawdziwe tezy.

W przeszłości zwracaliśmy już uwagę na wyjątkowo stronniczy tekst o „unijnej ekodyktaturze”.  Tomasz Cukiernik pisał o kosztach transformacji energetycznej jednocześnie całkowicie pomijając fakt, że Polska jest największym beneficjentem (20% budżetu dla wszystkich krajów UE) Funduszu Transformacji Energetycznej.

źródła:
https://naukadlaprzyrody.pl/2017/07/18/30-pytan-o-kornika-lesnikow-i-ekologow-w-puszczy-bialowieskiej/
https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2013/04/22/przekrasek-mroweczka-thanasimus-formicarius-pogromca-kornikow/
https://forsal.pl/artykuly/1063550,spor-o-puszcze-bialowieska-o-co-chodzi-polska-komisja-europejska-tsue.html
https://www.euroreg.uw.edu.pl/dane/web_euroreg_seminary_files/1051/rok_konflikt_w_puszczy_biaowieskiej_mity_i_fakty_19.10.17.pdf

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki