Trolle i antyszczepionkowcy – dlaczego obserwuje ich Prezydent i Premier?

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Korzystając z mediów społecznościowych, układamy je pod siebie. Możemy zaobserwować każdy profil i wybrać, kogo chcemy śledzić w sieci, a kogo nie. To oczywiste i niebudzące żadnych kontrowersji. Są jednak pewne wyjątki, czym innym jest prywatny profil piosenkarza, polityka czy aktywisty a czym innym oficjalny profil kancelarii prezydenta RP oraz kancelarii premiera RP.

Dlaczego jest to ważne?

Oczywiście nie ma nic przesadnie nagannego w obserwowaniu dziennikarza czy ekonomisty. W tym wypadku jednak jest mowa o oficjalnych kontach najwyższych urzędników państwowych, którzy swoimi zasięgami wspierają hejt i dezinformację.

Obserwowanie antyszczepionkowca na Twitterze przez Premiera RP może wydawać się mało ważne – trzeba jednak pamiętać o tym, jak działają algorytmy mediów społecznościowych. Jeśli konto antyszczepionkowca jest obserwowane przez inne duże i oficjalne konta (lub wchodzi z nim w interakcję) – to tym samym zwiększa zasięgi i przyczynia się do promocji teorii spiskowych. Pozostawiając oceny moralne – w tym samym czasie Premier przeznacza gigantyczne środki na walkę z pandemią i promocję szczepień, dlatego naturalnym byłoby zaprzestanie legitymizowania osób powielających fake newsy.

Zadajemy też pytanie w trybie dostępu do informacji publicznej:

  • dlaczego konta kancelarii premiera i prezydenta obserwują w mediach społecznościowych antyszczepionkowców, trolli i anonimowe konta?
  • jakie konta w mediach społecznościowych obserwowała kancelaria prezydenta RP oraz kancelaria Premiera RP w przeciągu ostatnich 7 lat?
  • jakimi kryteriami kierują się urzędnicy państwowi wybierając profile, które są śledzone na Twitterze?
  • co dzieje się z porzuconymi kontami w mediach społecznościowych (np. na portalu Albicla)? Czy w planach administracji jest skasowanie „martwych” kont z tych serwisów?

Kilka przykładów tweetów od kont obserwowanych przez Kancelarię Premiera i Kancelarię Prezydenta:

Konto obserwowane przez Kancelarię Premiera Rzeczpospolitej Polski.
Konto obserwowane przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polski.
Konto obserwowane przez Kancelarię Prezydenta oraz Kancelarię Premiera Rzeczpospolitej Polski.
Konto obserwowane przez Kancelarię Premiera Rzeczpospolitej Polski.
Konto obserwowane przez Kancelarię Premiera Rzeczpospolitej Polski.

Złoty standard z USA

Prywatne konta internetowe rządzą się swoimi prawami, dlatego nie przyglądamy się temu, kogo na prywatnym profilu obserwuje Andrzej Duda czy Mateusz Morawiecki. Konta kancelarii to jednak coś innego – zwłaszcza, że mamy dobry wzór tego jak powinno to wyglądać.

Oficjalne konto prezydenta USA obserwuje zaledwie 12 użytkowników – nie znajdziemy tam ani trolli ani antyszczepionkowców.

Tego jest znacznie więcej

Zapraszamy wszystkich do społecznego przeglądu wszystkich kont administracji państwowej, zacznijmy zwracać uwagę na jakość debaty publicznej. Wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do przeglądu, zapraszamy do działu kontakt.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki