TVP INFO i Gazeta Wyborcza publikują fake newsy o wyborach w USA

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

📣 Wojciech Cejrowski na Twitterze napisał fake newsa o wyborach w USA. Tweet dotyczył fałszowania wyborów w stanie Wisconsin. Informację sprostował Samuel Pereira, szef portalu TVP.INFO. TVP.INFO podało tę samą fałszywą wiadomość dalej.

📣 Użytkownik @RuchOsmiuGwiazd zmienił swoją nazwę i zdjęcie na Twitterze tak by jego konto przypominało konto Donalda Trumpa. Na tę prostą zagrywkę dała się złapać Gazeta Wyborcza podczas tekstowej relacji wyborów w USA.

Wybory w USA wzbudzają wiele emocji, a tam gdzie emocjonalne i pozbawione myślenia działanie pojawiają się fejki. 😉 Wojciech Cejrowski, zanany prawicowy celebryta, opublikował na swoim profilu informację, że w stanie Wisconsin oddano więcej głosów niż jest tam głosujących.

Jest to nieprawda ponieważ Wisconsin wbrew informacjom podanym na grafice nie posiada 3129000 zarejestrowanych wyborców. W tym roku liczba zarejestrowanych wyborców to 3684726 osób – co oznacza, że liczba głosujących nie przekroczyła liczby zarejestrowanych.

Informację o liczbie zarejestrowanych można znaleźć na stronie komisji wyborczej z Wisconsin (https://elections.wi.gov/node/7220).

Image

Co ciekawe fałszywą informację wypuszczoną przez Wojciecha Cejrowskiego (z ponad 40 tys. obserwatorów!) zdementował na twitterze Samuel Pereira – szef portalu TVP.INFO a następnie… portal TVP.INFO podał tego samego fake newsa dalej.

To jednak nie koniec wpadek jakie zaliczyły redakcje relacjonując wybory w USA. Gazeta Wyborcza padła ofiarą trollingu użytkownika @RuchOsmiuGwiazd. To konto anty-rządowe konto twitterowe zmieniło swoją nazwę, zdjęcie profilowe i opis. To wystarczyło, żeby stać się łudząco podobnym twitterowym klonem Donalda Trumpa. 😉

Nie trzeba było długo czekać na efekty. Tweet o treści „Votes of Poles turned out to be crucial for our magnificent win! Thank you, Poles! Thank you, Mr President @AndrzejDuda!” został podchwycony przez setki użytkowników i na tę podpuchę dała się nabrać również Gazeta Wyborcza, która umieściła fałszywego tweeta w swojej relacji z wyborów w USA.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki