📣 9 na 12 osób w programie rozrywkowym Motel Polska jest powiązane z PiS i TVP. To program rozrywkowy, w którym “zwykli ludzie” mają komentować fragmenty przedstawionych im materiałów. Cały program ma silną narrację prorządową.

Motel Polska - /1/

“Motel Polska” w TVP 1 to program rozrywkowy; w każdym odcinku (według opisu stacji) głos oddawany jest “zwykłym ludziom”. “Zwykli ludzie” oglądają najpierw fragmenty wideo a później je w komentują. Prowadzącym jest Jacek Łęski, pracownik TVP, prowadzący również program “Studio Polska”. Ostatni odcinek wywołał niemałe zamieszanie – internauci odkryli, że niemal wszyscy uczestnicy są powiązani z PiSem. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć i wzięliśmy “Motel Polska” pod lupę. Uporządkowaliśmy informacje i dotarliśmy do kolejnych kompromitujących stację faktów.

Trójka przyjaciół, wszyscy prawi i sprawiedliwi

Uczestnicy w programie przedstawiani są jako “zwykli Polacy”. Narrator, przedstawiając Marię Witkowską, Lidię Lasotę i Mieczysława Woracha mówi o nich: “trójka przyjaciół, która wybrała życie z dala od miejskiego zgiełku”. Faktycznie, trójka przyjaciół wybrała życie z dala od miejskiego zgiełku, jednak w scenariuszu pominięto kilka istotnych kwestii, o których piszemy poniżej.

Mari Witkowska, Lidia Lasota i Mieczysław Worach
Mari Witkowska, Lidia Lasota i Mieczysław Worach

Uczestnicy wypowiadają się na aktualne tematy w następujący sposób:

Mieczysław Worach

Niefajny to widok kiedy kobieta obrywa gazem (…) ale ona za bardzo kobiety mi nie przypomina.

Mieczysław Worach, poram “Motel Polska” odc. 11

To o manifestantach i Marcie Lempart podczas Strajku Kobiet. Niestety, nikt podczas całego programu nie wspomniał, że Pan Mieczysław był radnym PiS gminy Poświętne, kandydował również na wójta Poświętnego z list PiS – bezskutecznie. Pan Mieczysław mający być “zwykłym Polakiem” odwiedzał też inny program, prowadzony przez Jacka Łęskiego “Studio Polska”. Polityka to drugie imię Pana Mieczysława dlatego nie dziwi jego znajomość z posłem PiS Robertem Telusem

Maria Witkowska

Jej komentarz do veto polskiego rządu dla budżetu UE:

Polska stała się potęgą i Niemcom się to nie podoba”.

Maria Witkowska, poram “Motel Polska” odc. 11

W programie zabrakło tylko informacji, kim jest Pani Maria. A jest kierowniczką placówki terenowej KRUS w Opocznie i co ważniejsze radną powiatu Opoczno z ramienia PiS. Cóż, nie zdziwiło też nas specjalnie, że zna się z posłem PiS Robertem Telusem, co potwierdzają liczne wspólne fotografie.

Lidia Lasota

Żartując, zadaje przewrotne pytanie:

A czy on był trzeźwy?

Lidia Lasota, program “Motel Polska” odc. 11

reagując na interwencję Policji wobec Włodzimierza Czarzastego – policjanci mimo immunitetu zatrzymali siłą marszałka sejmu. Komentarz byłby jednak pełniejszy, gdybyśmy dowiedzieli się w programie, że Pani Lidia zna się z posłem Robertem Telusem oraz – jak czytamy na okładce książki z 2017 roku – “Od 1996 roku pracuje w Telewizji Polskiej jako autorka programu dla dzieci i rodziców Ziarno. (…) Na swoim koncie ma ponad tysiąc programów emitowanych na antenie Programu I Telewizji Polskiej.

Część internautów wskazuje też, że Pani Lidia jest albo była asystentką posła Telusa; nie udało nam się potwierdzić tej informacji.

Rodzina na swoim

Teraz przechodzimy do drugiego “pokoju motelowego” gdzie siedzi i żartuje Karolina ze szwagrem Michałem. Przypominamy, dalej w programie przedstawiana jest informacja, że to “zwykli ludzie” komentujący pokazywane im wydarzenia.

Karolina Korczyńska i Michał Mazur

Karolina Korczyńska

Komentując ten sam fragment o Włodzimierzu Czarzastym mówi:

Troche wstyd ze mamy takich polityków”.

Karolina Korczyńska, program “Motel Polska” odc. 11

Dziwimy się więc, dlaczego w programie nie pada informacja, że sama Pani Karolina jest córką posła PiS. Domyślacie się kogo? Tak, Roberta Telusa.

Michał Mazur

Gdy w materiale policja rozpędza gazem i pałkami protestujące kobiety z Strajku Kobiet, wyżej wymieniony cieszy się i mówi:

I dobrze, łogień, i teraz takie cwaniaki nie?

Michał Mazur, program “Motel Polska” odc. 11

Cóż, nie wiemy czy radość jest uzasadniona. Uzasadnione byłoby powiedzenie, że – uwaga – Pan Michał Mazur jest zięciem posła PiS Roberta Telusa.

Jan Paweł Drugi, Klub Gazety Polskiej i PiS

To czas na kolejną rodzinę komentatorów. Tym razem kobieca część rodziny Grzybowskich, zapowiedziana jako “przykład doskonałej harmonii między pokoleniami rodziców i dzieci”. W harmonię nie wątpimy, natomiast znów zabrakło kilku istotnych informacji.

Joanna Grzybowska

Troszczy się o efekt protestów Strajku Kobiet:

Wprowadzają olbrzymi chaos w mieście, brudzą, niszczą”.

Joanna Grzybowska, program “Motel Polska” odc. 11

W programie nie jest jednak zaznaczone, że Pani Joanna nie jest przeciętną panią domu. To dyrektorka Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, a jej mąż – Piotr Grzybowski – jest Wiceprzewodniczącym Bielańsko-Żoliborskiego Klubu „Gazety Polskiej” i kandydował dwukrotnie z list PiS w wyborach samorządowych w Warszawie.

Alicja i Maria Grzybowskie

Są sceptyczne co do budżetu Unii Europejskiej, jedna z nich mówi:

Teraz są pieniądze za praworządność, a nie wiadomo czy za miesiąc nie będzie pieniędzy za tolerancję

Cóż, trudno o inny komentarz. Tata będący kandydatem z list PiS z pewnością zobaczy występ pociech.

Komuna i koronawirus na Strajku Kobiet

Następni komentatorzy to Dorota Wodzińska-Burzyńska z synem Piotrem Burzyńskim. 

Tylko u Nas! Oświadczenie kreatorki plażowych fryzur z "Pytania na Śniadanie" - padła ofiarą polityki? | przeAmbitni.pl

Dorota Wodzińska-Burzyńska

Ironizuje (albo mówi na poważnie, trudno stwierdzić):

Jesli nie będzie komuny na całym świecie to znowu się pozabijamy

Dorota Wodzińska-Burzyńska, program “Motel Polska” odc. 11

komentując zamieszki w USA. To pierwsza osoba w programie, u której nie znaleźliśmy bliskiego powiązania z PiSem. Pani Dorota za to jest częstą bywalczynią programu Pytanie Na Śniadanie, występowała też w innym programie TVP pt. “Alchemia zdrowia i urody”. W programie oczywiście jednoznacznie wypowiada się i wpisuje w pro-rządową narrację programu. 

Piotr Burzyński

Zgadzam się, zgadzam się!

Piotr Burzyński,program “Motel Polska” odc. 11

Przytakuje gdy mama mówi, że Strajk Kobiet przyczynia się do rozprzestrzeniania koronawirusa. Naszą uwagę przykuł fakt, że jednocześnie na swoim profilu facebookowym Pan Piotr zdaje się kwestionować epidemię – a przynajmniej obowiązek noszenia maseczek. Udostępnia też filmiki partii Konfederacja, a także kwestionuje obowiązek szczepień.

W programie występują jeszcze rodzice pięściarza Krzysztofa “Diablo” Włodarczyka. Pominiemy cytaty.

Przykry bilans programu “Motel Polska”

Podsumowując; 9 na 12 osób w programie mającym przedstawiającym “opinie zwykłych ludzi” jest powiązanych w oczywisty sposób z PiSem bądź TVP (lub PiSem i TVP). Pomijamy też bardzo stronniczy dobór materiałów prezentowanych komentatorom. Jeśli sądziliście, że Wiadomości TVP wyznaczają poziom braku rzetelności, to właśnie odkryliście program, któremu udało się przebić dno.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 replies on “TVP nagrywa działaczy PiS i udaje, że to zwykli i bezstronni komentatorzy.”

 • Joanna
  28 listopada 2020 at 10:49

  Dzięki za rzetelny artykuł. Ta pisia cholota myśli że jest bezkarna.

 • Kasia
  28 listopada 2020 at 19:02

  Czy to nie jest ten sam format co Gogglebox, za który należałoby zapłacić opłaty licencyjne. Sprawdzaliście ?